Dlaczego tak ważne są przeglądy systemów rynnowych?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Przegląd systemów rynnowych to obowiązkowa czynność związana z konserwacją pokrycia dachowego. Wykonuje się go bez względu na to, czy do budowy rur i innych elementów wykorzystano tworzywa sztuczne, czy metal. Nowoczesne systemy rynnowe wykonuje się z wytrzymałych materiałów odpornych na korozję i szkodliwe działanie czynników środowiska. Nie wymagają szczególnej konserwacji przez długie lata po zakupie. Mimo tego trzeba je regularnie czyścić, sprawdzać szczelność i drożność. Nie tylko wydłuży to ich żywotność, ale również pozwoli zachować ich estetyczny wygląd przez lata. Większość czynności związanych z orynnowaniem można wykonać samodzielnie, jednak dla pewności i bezpieczeństwa warto jest sięgnąć po wyspecjalizowaną w tym celu firmę.

przegląd rynien

Od czego zależy trwałość systemów rynnowych?

Na trwałość systemów rynnowych wpływają zasadniczo dwie rzeczy. Niezwykle istotne jest korzystanie z wyrobów sprawdzonych producentów, których pokrycia i obróbki dachowe są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Drugą kwestią są regularne przeglądy i konserwacja orynnowania. Jeśli któryś z elementów zostanie zaniedbany i złamie się lub zardzewieje, cały system może wymagać wymiany lub kosztownej naprawy. Warto jest również zwrócić uwagę na technologie wykorzystywane do produkcji rynien i obróbek dachowych, a także dokładny montaż.

 

Bezpieczeństwo pokrycia dachowego

Od czego zależy bezpieczeństwo pokrycia dachowego i obróbek dachowych? Oprócz regularnych przeglądów to również szczelne i drożne rynny, a także naprawy realizowane natychmiast.

Kalenica beryłkowa

Szczelność rynien

Najważniejszym krokiem podczas przeglądu orynnowania jest kontrola szczelności rynien. Trzeba sprawdzić, czy ich mocowanie nie jest uszkodzone i żadne z połączeń nie zostało rozszczelnione. W przeciwnym wypadku może dojść do zalania i zawilgocenia ścian, czego następstwem jest między innymi pleśń. Jak sprawdzić szczelność? Nic prostszego. Można w tym celu wykorzystać węża ogrodowego. Trzeba zatkać rynnę i wpuścić do niej wodę. Jeśli któryś fragment jest nieszczelny – woda będzie wypływać. Miejsca przecieku można potraktować uszczelniaczem, a większe dziury złączką uszczelniającą. W niektórych przypadkach konieczne będzie lutowanie.

 

Drożność rynien

Kontrola drożności rynien jest niezwykle ważna, ponieważ często zostają zatkane przez zalegający w nich śnieg, zamrożoną wodę, liście, gałęzie czy piach. Zakorkowane rynny i rury spustowe mogą ulec rozsadzeniu. Czopy uniemożliwiają swobodny przepływ wody. Wydostaje się ona poza rury i spływa po ścianach, przez co niszczy elewację. Rynny czyści się szczotką lub wodą pod ciśnieniem. Jednym ze sposobów jest użycie zwykłej szczotki z krótkim trzonkiem lub teleskopowej przeznaczonej specjalnie do tego celu. Inną metodą jest wtłaczanie wody z węża ogrodowego. Ważne jest, aby nie używać ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić rynnę. Wszelkie zadrapania czy niewielkie pęknięcia mogą skutkować w przyszłości nieszczelnością i korozją. Aby zmniejszyć problem gromadzenia się brudu, liści i gałęzi w rynnach, można zamontować w nich specjalne siatki.

 

Naprawa orynnowania

Niekiedy rynny wymagają drobnych prac naprawczych. Wszelkie zadrapania i zarysowania można pomalować specjalnym lakierem. W przypadku ich dużej ilości warto jest wymienić cały element. Jeśli w rynnie stoi woda, czasami wystarczy ją lekko dogiąć. Dobrze jest też sprawdzić stan haków i obejm, które podtrzymują rury. W przypadku poluzowania trzeba dokręcić śruby. Jeśli któryś z elementów uległ oderwaniu na przykład pod wpływem śniegu, należy je bezzwłocznie wymienić. Niezwykle istotne jest również sprawdzenie stanu złączek, narożników i lejów spustowych. Każdy z tych elementów w razie uszkodzenia można wymienić bez potrzeby rozbierania całej konstrukcji.

 

Jak często robić przegląd rynien?

Przegląd systemu rynnowego powinno się robić dwa razy do roku:

  • między jesienią a zimą,
  • między zimą a wiosną.

Śnieg oraz sople na dachu i rynnach, choć prezentują się bardzo efektownie, to działają na pokrycie dachowe destrukcyjnie. Często połać nie wytrzymuje ciężaru śniegu, a haki podtrzymujące rynny urywają się od jego naporu. Ponadto złączki, narożniki i leje spustowe mogą złamać się pod wpływem mrozu. Duża ilość śniegu i ujemne temperatury powodują rozpieranie i odkształcenie rur. Może dojść nawet do ich wzdłużnego pęknięcia. Zima jest wymagającym okresem dla całego budynku, w tym pokrycia dachowego i orynnowania. Dlatego trzeba całą konstrukcję przygotować na mróz i śnieg późną jesienią, a następnie skontrolować jej stan tuż przed wiosną. Cieplejsze dni sprzyjają naprawie usterek i ewentualnej wymianie uszkodzonych elementów. Stąd minimum dwa przeglądy systemu rynnowego do roku.

Blachodachówka Retto

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.