Dlaczego tak ważne są przeglądy systemów rynnowych?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Przegląd systemów rynnowych to obowiązkowa czynność związana z konserwacją pokrycia dachowego. Wykonuje się go bez względu na to, czy do budowy rur i innych elementów wykorzystano tworzywa sztuczne, czy metal. Nowoczesne systemy rynnowe wykonuje się z wytrzymałych materiałów odpornych na korozję i szkodliwe działanie czynników środowiska. Nie wymagają szczególnej konserwacji przez długie lata po zakupie. Mimo tego trzeba je regularnie czyścić, sprawdzać szczelność i drożność. Nie tylko wydłuży to ich żywotność, ale również pozwoli zachować ich estetyczny wygląd przez lata. Większość czynności związanych z orynnowaniem można wykonać samodzielnie, jednak dla pewności i bezpieczeństwa warto jest sięgnąć po wyspecjalizowaną w tym celu firmę.

przegląd rynien

Od czego zależy trwałość systemów rynnowych?

Na trwałość systemów rynnowych wpływają zasadniczo dwie rzeczy. Niezwykle istotne jest korzystanie z wyrobów sprawdzonych producentów, których pokrycia i obróbki dachowe są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Drugą kwestią są regularne przeglądy i konserwacja orynnowania. Jeśli któryś z elementów zostanie zaniedbany i złamie się lub zardzewieje, cały system może wymagać wymiany lub kosztownej naprawy. Warto jest również zwrócić uwagę na technologie wykorzystywane do produkcji rynien i obróbek dachowych, a także dokładny montaż.

 

Bezpieczeństwo pokrycia dachowego

Od czego zależy bezpieczeństwo pokrycia dachowego i obróbek dachowych? Oprócz regularnych przeglądów to również szczelne i drożne rynny, a także naprawy realizowane natychmiast.

Kalenica beryłkowa

Szczelność rynien

Najważniejszym krokiem podczas przeglądu orynnowania jest kontrola szczelności rynien. Trzeba sprawdzić, czy ich mocowanie nie jest uszkodzone i żadne z połączeń nie zostało rozszczelnione. W przeciwnym wypadku może dojść do zalania i zawilgocenia ścian, czego następstwem jest między innymi pleśń. Jak sprawdzić szczelność? Nic prostszego. Można w tym celu wykorzystać węża ogrodowego. Trzeba zatkać rynnę i wpuścić do niej wodę. Jeśli któryś fragment jest nieszczelny – woda będzie wypływać. Miejsca przecieku można potraktować uszczelniaczem, a większe dziury złączką uszczelniającą. W niektórych przypadkach konieczne będzie lutowanie.

 

Drożność rynien

Kontrola drożności rynien jest niezwykle ważna, ponieważ często zostają zatkane przez zalegający w nich śnieg, zamrożoną wodę, liście, gałęzie czy piach. Zakorkowane rynny i rury spustowe mogą ulec rozsadzeniu. Czopy uniemożliwiają swobodny przepływ wody. Wydostaje się ona poza rury i spływa po ścianach, przez co niszczy elewację. Rynny czyści się szczotką lub wodą pod ciśnieniem. Jednym ze sposobów jest użycie zwykłej szczotki z krótkim trzonkiem lub teleskopowej przeznaczonej specjalnie do tego celu. Inną metodą jest wtłaczanie wody z węża ogrodowego. Ważne jest, aby nie używać ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić rynnę. Wszelkie zadrapania czy niewielkie pęknięcia mogą skutkować w przyszłości nieszczelnością i korozją. Aby zmniejszyć problem gromadzenia się brudu, liści i gałęzi w rynnach, można zamontować w nich specjalne siatki.

 

Naprawa orynnowania

Niekiedy rynny wymagają drobnych prac naprawczych. Wszelkie zadrapania i zarysowania można pomalować specjalnym lakierem. W przypadku ich dużej ilości warto jest wymienić cały element. Jeśli w rynnie stoi woda, czasami wystarczy ją lekko dogiąć. Dobrze jest też sprawdzić stan haków i obejm, które podtrzymują rury. W przypadku poluzowania trzeba dokręcić śruby. Jeśli któryś z elementów uległ oderwaniu na przykład pod wpływem śniegu, należy je bezzwłocznie wymienić. Niezwykle istotne jest również sprawdzenie stanu złączek, narożników i lejów spustowych. Każdy z tych elementów w razie uszkodzenia można wymienić bez potrzeby rozbierania całej konstrukcji.

 

Jak często robić przegląd rynien?

Przegląd systemu rynnowego powinno się robić dwa razy do roku:

  • między jesienią a zimą,
  • między zimą a wiosną.

Śnieg oraz sople na dachu i rynnach, choć prezentują się bardzo efektownie, to działają na pokrycie dachowe destrukcyjnie. Często połać nie wytrzymuje ciężaru śniegu, a haki podtrzymujące rynny urywają się od jego naporu. Ponadto złączki, narożniki i leje spustowe mogą złamać się pod wpływem mrozu. Duża ilość śniegu i ujemne temperatury powodują rozpieranie i odkształcenie rur. Może dojść nawet do ich wzdłużnego pęknięcia. Zima jest wymagającym okresem dla całego budynku, w tym pokrycia dachowego i orynnowania. Dlatego trzeba całą konstrukcję przygotować na mróz i śnieg późną jesienią, a następnie skontrolować jej stan tuż przed wiosną. Cieplejsze dni sprzyjają naprawie usterek i ewentualnej wymianie uszkodzonych elementów. Stąd minimum dwa przeglądy systemu rynnowego do roku.

Blachodachówka Retto

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.