Jak dobrać systemy rynnowe do dachu?
Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie
Wybór pokrycia dachowego nie powinien ograniczać się tylko do estetycznego wyglądu dachu. Niezwykle ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie obróbkami dachowymi oraz skonstruowanie dopasowanego systemu rynnowego. Dobrze dobrane rynny to gwarancja bezpieczeństwa i sprawnego odprowadzania wody podczas opadów. Nie należy kierować się tylko kształtem i kolorem. O wiele ważniejsza jest wielkość, materiał i sposób montażu odwodnienia. W artykule wyjaśniamy, jak dobrać system rynnowy do dachu.
Wielkość rynny a powierzchnia dachu
Wielkość rynny zależy od powierzchni dachu, a dokładniej efektywnej powierzchni dachu, czyli takiej, z której odprowadzana będzie woda. Oprócz wymiarów pokrycia dachowego uwzględnia się również nachylenie połaci, co pozwala dobrać rozmiar rynien i rur spustowych. Wraz ze wzrostem kąta, zwiększa się efektywna powierzchnia dachu. Wyliczenie powierzchni dachu, a także rozmiar i ulokowanie rynien oraz rur spustowych można wykonać samodzielnie w celu wstępnego oszacowania kosztów orynnowania. Jednak w przypadku zakupu konkretnych materiałów, najlepiej powierzyć to zadanie projektantowi lub dekarzowi.
- W przypadku dachów o kącie nachylenia większym niż 10° wylicza się efektywną powierzchnię dachu z poniższego wzoru:
EPD = (W + 0,5 H) * L, gdzie:
H – wysokość dachu;
L – długość dachu wzdłuż okapu;
W – odległość od narożnika dachu do kalenicy mierzona równolegle do podłoża.
- W przypadku dachów o kącie nachylenia mniejszym niż 10° efektywna powierzchnia dachu równa się powierzchni dachu.
Odpowiedni rozmiar rynien dobiera się zgodnie z tabelami wydajności i wymaganiami konkretnego producenta. Najłatwiej jest dopasować rynny do dachów dwuspadowych, bez względu na to, czy pokryte są blachą trapezową, czy blachodachówką. W ich przypadku zazwyczaj są to cztery rury w narożnikach. Jeśli dach ma skomplikowaną bryłę, jest wielospadowy, zawiera uskoki, wcięcia czy lukarny, dobiera się większą liczbę krótszych rynien. Muszą być ze sobą dobrze skomunikowane i prawidłowo zamontowane tak, aby pomiędzy odcinkami nie było szczelin.
Kształt systemów rynnowych
Najpopularniejsze dostępne na rynku są rynny półokrągłe. Pasują one do wszystkich dachów i robi się je zarówno ze stali, jak i tworzywa sztucznego. Woda w rynnach półokrągłych spływa szybko i nie tworzą się w nich z reguły żadne zatory. Od średnicy rynny zależy, ile wody będzie mogło być przez nią odprowadzonej. Oprócz półokrągłego kształtu często można spotkać się z rynnami kwadratowymi. Odwodnienie o tym przekroju będzie głębsze i lepiej ochroni dom. Dobierając kształt, trzeba zwrócić uwagę na możliwość ukrycia rynien na przykład w maskownicy.
W przypadku małych dachów rynny mają 10 cm. Nie zaleca się stosowania mniejszych średnic, ponieważ występuje wówczas ryzyko zapchania przez bród, liście, gałęzie i lód. Raz na rok warto sprawdzić stan orynnowania, jednak rynny z reguły oczyszczają się same. Jest to zasługą spadku rynny. Aby mogły się samodzielnie oczyszczać, wspomniany spadek musi wynosić od 0,5 do 2% w kierunku rury spustowej. Przekrój rury spustowej musi wynosić minimum 75% przekroju rynny.
Materiał i kolor rynny
Dobierając system rynnowy, trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego będzie on wykonany. Na rynku królują przede wszystkim rynny ze stali i PVC. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.
- Rynny wykonane z tworzywa sztucznego są odporne na uszkodzenia i promieniowanie UV. Dzięki sposobom ich produkcji (barwienie w masie) zyskują odporność na zarysowania. Ponadto nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać przeciwko korozji i nie wymagają większych prac konserwacyjnych. Są lekkie, proste w montażu i stosunkowo tanie.
- Rynny wykonane ze stali są odporniejsze na działanie wysokich i niskich temperatur i trudno jest je uszkodzić mechanicznie. Mogą jednak korodować, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu.
Kolorystyka rynien jest bardzo szeroka i bez problemu można dopasować je do danego pokrycia dachowego. Oczywiście w przypadku wyboru orynnowania najważniejsza jest jakość i dopasowanie systemu do wielkości połaci, jednak dobrze, gdy pokrycie stanowi spójną całość i prezentuje się estetycznie.
Zadanie dobrego systemu orynnowania
Nie każdy dom jednorodzinny musi mieć orynnowanie. W przypadku niskich budynków z daleko wysuniętymi okapami rozwiązanie to nie jest konieczne. Jednak w większości domów rynny i rury spustowe są niezbędnym wyposażeniem. Rynna dachowa musi zapewniać odpowiednie odprowadzenie wody z dachu. Możliwe to jest dzięki poprawnemu dobraniu długości odwodnienia, średnicy i spadku w stronę spustu wody. Funkcjonowanie całej konfiguracji rynien i rur wymaga również zastosowania szeregu elementów uzupełniających. Bardzo ważne są naczynia zbiorcze, wyczystki, kolanka, uskoki, obejmy, haki.
Podsumowanie
Elementy systemu rynnowego dobiera się w zależności od wielkości i kształtu dachu, a także kąta pochylenia połaci. Ważna jest również metoda odprowadzania deszczówki. Oprócz tego warto pamiętać, że rynny są widoczne z zewnątrz i dobrze, gdy współgrają z wyglądem całej elewacji. Długości czy rodzaju rynien nie trzeba dobierać samodzielnie. Pomogą w tym projektanci lub doświadczeni dekarze.
Mogą zainteresować Cię także artykuły:
Wyceń online pokrycie dachowe
Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.
Sprawdź artykuły poradnikowe
Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.
Zobacz nasze katalogi produktowe
Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.
Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń
Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.