Dlaczego sztachety metalowe są bardziej wytrzymałe od drewnianych?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Ogrodzenie to często kropka nad i podczas budowy domu. Musi pasować do stylistyki budynku, koloru elewacji czy pokrycia dachowego. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, z czego najpopularniejsze to ogrodzenia metalowe i drewniane. Często spotyka się również płoty betonowe, kompozytowe, gabionowe czy zwykłe żywopłoty. Wybór ogrodzenia do swojej posesji dyktowany jest głównie jego aspektami wizualnymi oraz wytrzymałością. Koszt takiej inwestycji zazwyczaj pochłania sporą część budżetu przeznaczonego na budowę i każdy zakłada, że będzie ona długoterminowa. Sztachety metalowe nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i co sezonowej konserwacji. Twardość i wytrzymałość metalu jest wyższa niż drewna zaimpregnowanego nawet najlepszymi preparatami. Chcąc wybrać efektowne ogrodzenie, które nie wymaga dużych nakładów pracy, a przetrwa długie lata, warto jest sięgnąć po ogrodzenia metalowe.

Sztacheta Standard

Trwałość sztachet metalowych

Budowa ogrodzenia ze sztachet metalowych niesie za sobą wiele korzyści, których nie dają drewniane. Sztachety metalowe wykonane są z wysokiej jakości stali hartowanej, która odporna jest na czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV. Są niezwykle trwałe i zachowują swój doskonały wygląd przez długie lata. Dodatkowa warstwa cynku skutecznie zabezpiecza je przed korozją. Ogrodzenie metalowe nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy je raz na jakiś czas wyczyścić i pomalować. Nie niszczeją wskutek wilgoci i znajdujących się obok kwiatów, krzewów i drzew. Dodatkową zaletą jest dowolność montowania sztachet metalowych. Mogą być ułożone pionowo lub poziomo, a nawet dwustronnie, co zapewnia maksymalną prywatność i osłonę przed wzrokiem sąsiadów.

Ogrodzenie metalowe czy drewniane

Wybór pomiędzy ogrodzeniem metalowym a drewnianym nie jest oczywisty. Wiele zależy od budżetu klienta, jego wymagań, a także ogólnej stylistyki budynku. Metalowe sztachety doskonale komponują się z nowoczesnym budownictwem i domami w kształcie prostopadłościanów o płaskim dachu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić je w towarzystwie klasycznych lub drewnianych domów jednorodzinnych.

Kalenica beryłkowa

Ogrodzenie metalowe jest na pewno idealnym produktem dla osób, które:

  • cenią sobie bezpieczeństwo,
  • szukają trwałego i wytrzymałego ogrodzenia,
  • nie chcą poświęcać dużo czasu na prace konserwacyjne i malowanie sztachet drewnianych,
  • chcą sięgnąć po dekoracyjne przęsła, będące dodatkową ozdobą budynku.

Ogrodzenie musi nie tylko cieszyć oko, ale też zapewniać pełne bezpieczeństwo i trwałość na lata. Sztachety metalowe mogą być proste i minimalistyczne, a także ozdobne i ciekawie zakończone na górze. Pełna dowolność konfiguracji przęseł oraz szeroka gama kolorów pozwalają dopasować tego typu płot do całego budynku. Wybór ogrodzenia metalowego jest bez wątpienia opłacalną inwestycją na lata.

Trwałość sztachet drewnianych

Drewniane ogrodzenie posłuży latami pod warunkiem, że będzie się o niego bardzo dobrze dbało. Pierwszą wadą drewnianego płotu jest łatwopalność. Poza tym, co jest bardziej kluczowe, trzeba go dokładnie pielęgnować. Można wydać bardzo dużo pieniędzy na drewniane sztachety, ale przez błędną konserwację już po dwóch czy trzech latach będą wymagały wymiany. Brak konserwacji powoduje szybkie zniszczenie. Sztachety mogą porosnąć mchem, pojawią się na nich pleść czy grzyby. Staną się łatwym kąskiem dla szkodników drewna, a także ślimaków. Drewno bardzo łatwo chłonie wodę. Obfite opady deszczu mogą powodować odkształcanie i butwienie sztachet.

Koszt zakupu sztachet drewnianych i metalowych

Cena zakupu metra bieżącego sztachet drewnianych zaczyna się od około 6 złotych. Najtańsze modele będą jednak wykonane z drewna sosnowego, charakteryzującego się najniższą trwałością. Najprawdopodobniej nie będą też zabezpieczone przez producenta przed mchem, szkodnikami oraz negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Ceny sztachet metalowych w Hanbud zaczynają się od około 9 zł za metr bieżący. Warto jednak pamiętać, że za tą kwotę otrzymujemy produkt z 10 letnią gwarancją, który nie wymaga konserwacji i malowania.

Podsumowanie

Jak widać, sztachety metalowe okazują się tańsze tylko pozornie. Konieczność malowania, konserwacji oraz dużo niższa trwałość sprawiają, że już po zakupie użytkownik musi ponosić dodatkowe koszty na farbę oraz środki konserwujące.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że tak wiele osób decyduje się na sztachety metalowe, których utrzymanie w dobrym stanie nie wymaga wysiłku. Biorąc pod uwagę czas i pieniądze przeznaczone na preparaty do konserwacji, koniec końców okazuje się, że sztachety drewniane są droższe.

Blachodachówka Retto

Mogą zainteresować Cię także artykuły:

Jakie są rodzaje ogrodzeń metalowych?

Sztachety metalowe firmy Hanbud – dlaczego warto je wybrać?

 

Więcej informacji o sztachetach metalowych i konfigurator ogrodzeń znajdziesz na stronie internetowej: hanbud-ogrodzenia.pl 

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.