Czym różni się szerokość całkowita od szerokości użytkowej blach dachowych?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Przy wyborze blaszanych pokryć dachowych spotkasz się z kilkoma różnymi określeniami wymiarów arkuszy. Czy wiesz, czym różni się szerokość kryjąca blach dachowych od szerokości całkowitej i szerokości wsadu? Wyjaśniamy, jak czytać wymiary blach trapezowych, blachodachówki i paneli na rąbek.

widok domu z lotu ptaka

3 szerokości jednego arkusza blachy

Specyfikacja pokryć blaszanych zawiera zazwyczaj trzy określenia szerokości arkusza:

  • szerokość wsadu – szerokość blachy przed tłoczeniem, jest większa od kilkudziesięciu (blacha trapezowa T-8) do kilkuset milimetrów (blacha trapezowa T-35 lub T-55) od szerokości użytkowej, a także od szerokości całkowitej;
  • szerokość całkowita – to szerokość przetłoczonego arkusza pokrycia dachowego;
  • szerokość użytkowa – jest podstawą do obliczania ilości arkuszy niezbędnych do pokrycia dachu, jej wartość obliczysz po odjęciu szerokości zakładu od szerokości całkowitej.
dach

O czym informuje długość arkusza blachy pokryciowej?

Blachodachówki (tylko arkuszowe, nie modułowe), panele na rąbek i blachy trapezowe powstają na zamówienie, według wymiarów podanych przez klienta. Dzięki temu możesz je dopasować do powierzchni konkretnego dachu i zredukować do minimum liczbę koniecznych cięć blachy oraz ilość odpadów. Składając zamówienie, musisz zmieścić się pomiędzy minimalną dostępną (od kilkudziesięciu centymetrów) i maksymalną zalecaną (nawet kilkanaście metrów) długością arkusza.

Umiejętność interpretacji wymiarów arkuszy pozwala ocenić ilość niezbędnego materiału. Jeżeli potrzebujesz precyzyjnych wyliczeń ilości blachy trapezowej, blachodachówki czy innego pokrycia z naszej oferty, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Współpracując ze specjalistami, unikniesz błędów przy składaniu zamówienia.

dach domu

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.