• HANBUD
  • $
  • Blog
  • $
  • Czym różni się szerokość całkowita od szerokości użytkowej blach dachowych?

Czym różni się szerokość całkowita od szerokości użytkowej blach dachowych?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Przy wyborze blaszanych pokryć dachowych spotkasz się z kilkoma różnymi określeniami wymiarów arkuszy. Czy wiesz, czym różni się szerokość kryjąca blach dachowych od szerokości całkowitej i szerokości wsadu? Wyjaśniamy, jak czytać wymiary blach trapezowych, blachodachówki i paneli na rąbek.

widok domu z lotu ptaka

3 szerokości jednego arkusza blachy

Specyfikacja pokryć blaszanych zawiera zazwyczaj trzy określenia szerokości arkusza:

  • szerokość wsadu – szerokość blachy przed tłoczeniem, jest większa od kilkudziesięciu (blacha trapezowa T-8) do kilkuset milimetrów (blacha trapezowa T-35 lub T-55) od szerokości użytkowej, a także od szerokości całkowitej;
  • szerokość całkowita – to szerokość przetłoczonego arkusza pokrycia dachowego;
  • szerokość użytkowa – jest podstawą do obliczania ilości arkuszy niezbędnych do pokrycia dachu, jej wartość obliczysz po odjęciu szerokości zakładu od szerokości całkowitej.
dach

O czym informuje długość arkusza blachy pokryciowej?

Blachodachówki (tylko arkuszowe, nie modułowe), panele na rąbek i blachy trapezowe powstają na zamówienie, według wymiarów podanych przez klienta. Dzięki temu możesz je dopasować do powierzchni konkretnego dachu i zredukować do minimum liczbę koniecznych cięć blachy oraz ilość odpadów. Składając zamówienie, musisz zmieścić się pomiędzy minimalną dostępną (od kilkudziesięciu centymetrów) i maksymalną zalecaną (nawet kilkanaście metrów) długością arkusza.

Umiejętność interpretacji wymiarów arkuszy pozwala ocenić ilość niezbędnego materiału. Jeżeli potrzebujesz precyzyjnych wyliczeń ilości blachy trapezowej, blachodachówki czy innego pokrycia z naszej oferty, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Współpracując ze specjalistami, unikniesz błędów przy składaniu zamówienia.

dach domu

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.