Jak dbać o blachodachówkę?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Dachy pokryte blachodachówką mają jedną ogromną zaletę, przez co są tak popularne. Oczywiście są bardzo trwałe i wytrzymałe, ale przede wszystkim – nie wymagają skomplikowanych prac konserwatorskich. Nie oznacza to jednak, że takim dachem nie trzeba się w ogóle przejmować. Mycie, czyszczenie, regularne usuwanie usterek i wykonywanie przeglądów powinno być priorytetem każdego właściciela budynku. Na trwałość blachodachówki wpływa również poprawny montaż, a także wcześniejsze warunki składowania arkuszy. Dobrze jest zatem kupować pokrycie dachowe ze sprawdzonego źródła, a jego układanie powierzyć profesjonalistom. Regularne sprawdzanie stanu połaci jest bardzo ważne, ale oprócz tego trzeba skupić się na myciu i czyszczeniu dachu. Spada na niego dużo zabrudzeń takich jak opady atmosferyczne, śnieg, środki chemiczne, popiół, dym, liście, gałęzie. Dochodzi do tego promieniowanie słoneczne. Blachodachówka pokryta jest środkami konserwującymi, które chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi, korozją i zmniejszają osadzanie się zanieczyszczeń. Większość kurzu i brudu spływa za sprawą deszczu. Mimo to brak systematyczności w usuwaniu tych zanieczyszczeń sprawia, że na pokryciu dachowym mogą rozwijać się porosty, mchy lub glony. Szczególnie narażony jest na to od strony północno-wschodniej.

dom

Mycie i czyszczenie dachu

Wszystkie wspomniane zanieczyszczenia należy zmywać z dachu odpowiednimi środkami. Nie można używać produktów do codziennej pielęgnacji domu, takich jak preparaty do wszystkich powierzchni, środki do czyszczenia łazienek czy płyny do mycia szyb. Agresywne preparaty czyszczące lub nieprzeznaczone do pielęgnacji blachodachówki powodują jej szybsze zużycie, uszkodzenie powłoki, zmianę koloru czy pękanie. Zazwyczaj wystarczy umyć dach wodą pod ciśnieniem, a w przypadku większych zabrudzeń można użyć miękkiej szczotki i płynu do mycia powlekanych powierzchni. Wodę rozprowadza się od kalenic w dół i na boki. Zapobiega to jej zaciekaniu pod blachodachówkę. Należy pamiętać, aby nie szorować intensywnie połaci szczotką. Można też sięgnąć po specjalne szampony z woskiem, przez co dach będzie wyglądał jak nowy. Zniszczenie pokrycia przez nieodpowiednią pielęgnację skutkuje utratą gwarancji. Nie ma również potrzeby myć dachu częściej niż raz do roku.

 

Usuwanie usterek

Niekiedy, mimo odpowiedniej pielęgnacji i regularnych przeglądów, blachodachówka ulega uszkodzeniu. Czasami wskutek intensywnych opadów deszczu czy śniegu lub porywów wiatru na powierzchni dachu mogą pojawić się usterki. W żadnym wypadku z naprawą nie można zwlekać. Wszystkie uszkodzenia trzeba naprawić jak najszybciej – nawet jeśli są to niewielkie rysy. Mogą one bardzo szybko się powiększyć, zacząć korodować, przepuszczać wilgoć i wpłynąć na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Do naprawy blachodachówki używa się specjalną farbę, którą zamalowuje się miejsce uszkodzenia. W przypadku większych ubytków wymienia się cały arkusz. Ostateczna decyzja należy do dekarza.

dach

Regularne przeglądy pokrycia dachowego

Mycie i czyszczenie dachu, a także usuwanie wizualnych usterek mogą nie wystarczyć. Dlatego niezwykle ważne są regularne przeglądy pokrycia dachowego przeprowadzone przez doświadczonych i profesjonalnych dekarzy. Koszt dachu to spory procent pieniędzy wydanych na budowę domu. Sprawia, że budynek prezentuje się estetycznie, a do tego wzmacnia konstrukcję i chroni przed czynnikami atmosferycznymi. Bez wątpienia to wyraźne powody, aby cały czas mieć wygląd dachu pod kontrolą i sprawdzać jego stan wizualny przynajmniej raz w roku. W trakcie gwarancji warto poprosić serwis dekarski o przegląd minimum co pięć lat, natomiast po okresie gwarancyjnym – co dwa lata.

Odpowiednia pielęgnacja pokrycia dachowego jest bardzo ważna, ponieważ czysty i zakonserwowany dach spełnia swoją funkcję przez wiele lat, a do tego wygląda estetycznie. Podstawowe czynności jak zmywanie zanieczyszczeń, natychmiastowa naprawa usterek oraz regularne przeglądy potrafią skutecznie przedłużyć żywotność dachu.

blachodachówka modułowa Retto

Wyceń online blachodachówkę

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.