Wszystko co trzeba wiedzieć o blachodachówce modułowej

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Blachodachówka modułowa to pokrycie dachowe sprzedawane w formie niewielkich arkuszy o wymiarach określonych przez producenta. Jest łatwa w montażu, ponieważ dekarz nie musi rozkładać wszystkich arkuszy i dopasowywać ich do siebie. Blachodachówkę modułową można w razie potrzeby dociąć na odpowiedni wymiar już na placu budowy. Jest to ogromnym ułatwieniem, ponieważ w przypadku blachy ciętej na wymiar należy dokładnie obliczyć ilość potrzebnego materiału. Jakiekolwiek docinanie tak dużych arkuszy sprawia trudności i wymaga dodatkowych obróbek. Blachodachówka modułowa jest o wiele mniejsza, a jej docinanie prostsze. Ponadto transportuje się ją bez problemu na palecie, co jest bardzo wygodne i szybkie.

dachówka modułowa

Kiedy wybrać blachodachówkę modułową?

Blachodachówka modułowa to doskonałe rozwiązanie na pokrycie dachów, na których dachówka ceramiczna lub betonowa byłaby zbyt ciężka. Stanowi także tańszą alternatywę dla klasycznej dachówki ceramicznej. Dobrze sprawdza się na skomplikowanych dachach wielospadowych, ponieważ o wiele łatwiej jest ją dopasować. Ponadto blachodachówkę modułową powinny wybrać osoby zamieszkujące tereny leśne, ponieważ w takich miejscach na dachu często osiadają mocno brudzące pyłki drzew. Tego typu pokrycie czyści się z powstałego nalotu o wiele prościej niż klasyczną dachówkę. Ponadto blachodachówka modułowa prezentuje się atrakcyjnie i jest wytrzymała. Warto wiedzieć, że po jej montażu nie widać żadnych łączeń, co podnosi walory wizualne.

Zalety i wady blachodachówki modułowej

Dachówka modułowa nadaje się do krycia różnego rodzaju dachów i jest produktem bardzo uniwersalnym. Dobrze wygląda, występuje w wielu kolorach i ma doskonały stosunek jakości do ceny. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i nowoczesnych konstrukcji architektonicznych. Jakie są największe zalety blachodachówki modułowej? To przede wszystkim:

 • sprzedawana w jednakowych arkuszach dostępnych w większości firm od ręki,
 • niska cena i podobny efekt wizualny jak w przypadku dachówek ceramicznych,
 • można nią kryć wielospadowe, fantazyjne dachy,
 • łatwa w transporcie na europaletach,
 • lekkie i niewielkie arkusze pozwalają na szybki montaż,
 • jest ekonomiczna i nie generuje dużego odpadu,
 • jest dostępna w wielu kolorach,
 • nie nasiąka wodą i nie przyjmuje wilgoci.

Niestety, ten typ pokrycia nie zawsze się sprawdza. Wady blachodachówki modułowej to:

 • brak możliwości montażu na dachu o nachyleniu mniejszym niż 14°,
 • słaba izolacja akustyczna, co wymaga dodatkowego wygłuszenia sufitu.

Montaż blachodachówki modułowej

Montaż blachodachówki modułowej nie jest bardzo trudny, a do jego wykonania wystarczą nawet dwie osoby. Dobrze jest zlecić to doświadczonemu dekarzowi, który szybko poradzi sobie z tym zadaniem. Prawidłowy montaż musi opierać się na układaniu arkuszy w taki sposób, aby wszystkie zamki zadziałały. Daje to gwarancję równego ułożenia paneli i zachowania szczelności dachu. Na co zwrócić uwagę podczas montażu blachodachówki modułowej?

 • Blachodachówkę modułową układa się na ruszcie złożonym z łat i kontrłat oraz dedykowanej folii do wstępnego krycia.
 • Każda blachodachówka ma specjalne zamki, które umożliwiają łączenie modułów. Warto zapoznać się z budową poszczególnych arkuszy. Dobrze jest zużyć kilka modułów na naukę, ponieważ od ich połączenia zależy szczelność dachu.
 • Układanie blachodachówki modułowej poniekąd przypomina puzzle. Aby być pewnym, że dach jest dobrze ułożony, wszystkie zamki muszą zadziałać, a moduły nachodzić jeden na drugi.
 • Jeśli blachodachówkę trzeba przyciąć, należy użyć nożyc do cięcia na zimno. Bezwzględnie nie przycina się ich szlifierkami kątowymi, które uszkadzają warstwę wierzchnią i mogą powodować korozję.

 

 

blachodachówka Retto

Blacha trapezowa czy blachodachówka modułowa

W przypadku chęci pokrycia dachu blachą można sięgnąć po popularną blachę trapezową. Podobnie jak blachodachówka występuje w wielu wersjach kolorystycznych i może mieć różne wykończenie powłoki (mat lub połysk). Obydwa typy pokryć dachowych są bardzo trwałe i stanowią inwestycję na długie lata. Blacha trapezowa jest tańsza niż blachodachówka, dlatego najczęściej wybiera się ją do krycia dachów o bardzo dużej powierzchni (hale, magazyny, garaże). Doskonale sprawdza się również w nowoczesnym budownictwie. Wielu klientów sięga jednak po blachodachówkę ze względu na jej wygląd. Znacznie lepiej komponuje się z tradycyjnymi domami czy dworkami. Rozważając zakup blachy trapezowej lub blachodachówki modułowej, warto się zastanowić, do jakiego typu konstrukcji dachu pokrycie jest potrzebne. W przypadku wielospadowych dachów pokrycie ich blachą trapezową jest trudne i wymaga wielu docinek, co przekłada się na ostateczny efekt wizualny i dużą stratę materiału. Wówczas lepiej jest sięgnąć po blachodachówkę modułową wręcz idealną do fantazyjnych dachów.

Blachodachówka modułowa a cięta na wymiar

Oprócz blachodachówki modułowej na rynku dostępne są blachodachówki cięte na wymiar. Jej arkusze mają stałą szerokość, natomiast na długość przycinane są na zamówienie w zależności od dachu. Blachodachówka cięta na wymiar będzie dobrym pokryciem dachów jedno lub dwuspadowych o dużej powierzchni bez lukarn. Nie powinno się jednak wyliczać potrzebnego materiału samodzielnie i lepiej powierzyć to zadanie specjaliście. Blachodachówka modułowa jest lepszym rozwiązaniem w przypadku dachów wielospadowych, ponieważ ogranicza to koszty i ilość odpadu. Tego typu niewielkie arkusze można bez problemu dopasować do nawet najbardziej fantazyjnych pokryć.

Podsumowanie

Blachodachówka modułowa to bardzo popularne pokrycie dachowe, które doskonale sprawdza się na nawet najbardziej fantazyjnych i wielospadowych dachach. Ma wielu zwolenników, którzy cenią w niej łatwość układania, możliwość transportu na europaletach nawet niewielkim busem, a także trwałość i wytrzymałość przez długie lata.

blachodachówka Retto

Wyceń online blachodachówkę modułową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.