Czy blacha na elewacji to dobry pomysł?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Blacha na elewacji kojarzy się z budynkami gospodarczymi, halami magazynowymi i przemysłowymi. Jednak coraz częściej blachy przetłaczane trafiają również na elewacje domów jednorodzinnych. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Czy jest ekonomiczne i trwałe?

widok domu z lotu ptaka

Jaką blachę trapezową można zastosować na elewacji?

Do montażu na fasadzie nadaje się m.in. blacha na rąbek stojący. Jednak tego typu realizacje należą do rzadkości w budownictwie jednorodzinnym. Większą popularnością cieszy się blacha przetłoczona, w tym blacha trapezowa T-8, a także materiały o niższym i wyższym profilu. Generalna zasada mówi, że im większa jest powierzchnia elewacji, tym wyżej przetłaczaną blachę można zastosować. Wybór należy do inwestora i jest związany z koncepcją architektoniczną obiektu i jego otoczenia.

dom

Jakie zalety mają blaszane wykończenia fasad?

Zanim odrzucisz pomysł położenia blachy trapezowej na elewacji domu, rozważ zalety tego rozwiązania:

  • niska cena i łatwy montaż – blacha jest jednym z najtańszych materiałów, których możesz użyć do wykończenia zewnętrznych ścian domu;
  • trwałość – fabrycznie zabezpieczone arkusze blachy stalowej przetrwają w plenerze nawet kilka dekad; 
  • estetyka – blacha elewacyjna jest dostępna w dużym wyborze kolorów i rodzajów przetłoczeń.

Do jakich stylów architektonicznych pasuje blacha trapezowa?

Dom w stylu dworkowym wykończony blachą to koszmarek estetyczny. Blacha trapezowa najlepiej prezentuje się na elewacjach budynków o nowoczesnych, prostych bryłach. Szczególnie atrakcyjne są bezpośrednie przejścia blachy z dachu na ścianę. Efektownie prezentuje się też pokryta blachą wybrana ściana budynku lub jej część. Jeżeli potrzebujesz merytorycznego wsparcia przy wyborze optymalnego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

dach

Wyceń online blachę trapezową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.