Znaczenie dobrej komunikacji dachowej

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

W trakcie eksploatacji dachu konieczne są doraźne naprawy, okresowe przeglądy, usuwanie zanieczyszczeń, czyszczenie kominów. Bezpieczeństwo pracy na wysokości zapewnia odpowiednio wykonany system komunikacji dachowej. Z jakich elementów powinien być zbudowany? Czy komunikacja dachowa jest wymagana prawem? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

dach

Jakie są składniki systemu komunikacji dachowej?

Elementy ułatwiające poruszanie się po dachu można zastosować na każdym typie pokrycia. Niezależnie od tego, czy jest to dachówka ceramiczna, blachodachówka, gont bitumiczny czy blacha trapezowa, do dyspozycji masz następujące konstrukcje:

  • ławy kominiarskie – ułatwiają przemieszczanie się w poziomie, zbudowane są z ażurowego podestu i wsporników, które powinny umożliwiać poziome ustawienie ławy, niezależnie od kąta nachylenia dachu;
  • stopnie kominiarskie – służą do komunikacji pionowej, zazwyczaj prowadzą od wyłazu w stronę komina, ich rozstaw jest uzależniony od kąta nachylenia dachu: im jest bardziej stromy, tym mniejsze powinny być odstępy;
  • drabiny dachowe – mogą być przystawne lub montowane na stałe, są szczególnie przydatne na dachach pochyłych, ułatwiają dojście do komina i trudno dostępnych miejsc;
  • pomosty kominiarskie – umożliwiają przemieszczanie się poziome, wzdłuż kalenicy.
  • wyłazy dachowe – zapewniają wygodny dostęp do dachu z wnętrza budynku.
dach

Czy prawo nakazuje budowę systemu komunikacji dachowej?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie na dachach, których spadek jest większy niż 25% (około 14°) oraz pokrytych materiałami łamliwymi (tłukącymi się) konieczny jest montaż stałych dojść do kominów i urządzeń technicznych (np. anten i paneli fotowoltaicznych).

Jeżeli potrzebujesz konsultacji w sprawie wyboru i wykonania komunikacji na dachach krytych blachodachówką, blachą na rąbek lub blachą trapezową, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w punktach sprzedaży.

dom

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.