• HANBUD
  • $
  • Blog
  • $
  • W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar dachówek?

W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar dachówek?  

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Dobranie odpowiedniego rozmiaru blachodachówek ciętych na wymiar stanowi jedno z najważniejszych zadań podczas budowy czy remontu dachu. Wybór ten nie tylko wpływa na estetykę budynku, ale także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. W poniższym artykule przedstawiamy, jak dobrać odpowiedni rozmiar blachodachówek oraz jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania tej decyzji.

dach

Czynniki wpływające na dobór rozmiaru blachodachówek

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rozmiaru blachodachówek ciętych na wymiar, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą mieć wpływ na końcowy wybór. Są to:

  • nachylenie dachu – im większe nachylenie, tym mniejszy powinien być rozmiar dachówki,
  • powierzchnia dachu – im większa powierzchnia dachu, tym większe mogą być dostępne rozmiary dachówek,
  • klimat – w regionach o burzliwych warunkach pogodowych warto wybrać większy rozmiar dachówki, aby zapobiec jej zerwaniu przy silnym wietrze czy ulewie,
  • styl architektoniczny budynku – dobór odpowiedniego koloru i kształtu dachówki może wpłynąć na estetykę całej nieruchomości.
dom

Jak dobrać odpowiedni rozmiar blachodachówek?

Po uwzględnieniu wymienionych wcześniej czynników należy przejść do wyboru konkretnego rozmiaru blachodachówek. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim uwzględnij wymiary dachu, zmierz pokrycie, aby dopasować odpowiedni rozmiar dachówek. Duże znaczenie ma również kształt dachu, w przypadku skomplikowanych kształtów lepiej postawić na mniejszy rozmiar blachodachówki, aby uniknąć konieczności cięcia jej na kawałki.

Zwróć też uwagę na wagę blachodachówki, większe elementy są cięższe, co może wpłynąć na konstrukcję dachu. Dlatego przed wyborem należy dokładnie sprawdzić, jakie obciążenie jest w stanie udźwignąć konstrukcja. Nie zapomnij również o certyfikatach jakości, kupując produkty renomowanych marek, zyskujesz pewność, że blachodachówki będą świetnie się sprawdzały przez długi czas.

domy

Wyceń online blachę trapezową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.