Jak zabezpiecza się dach przed korozją?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Dachy blaszane są fabrycznie zabezpieczone przed korozją. W trakcie trwania gwarancji na powłokę ochronną nie trzeba martwić się o to, że na pokryciu pojawią się ogniska rdzy. Natomiast gdy dach ma już swoje lata, warstwa zabezpieczająca traci swoje właściwości wskutek uszkodzeń powstających pod wpływem działania czynników atmosferycznych lub podczas odśnieżania. Wtedy należy ponownie zabezpieczyć konstrukcję odpowiednimi preparatami.

dom

Przyczyny powstawania korozji na dachach blaszanych

Korozja pojawia się na dachach blaszanych pod wpływem wilgoci. Wskutek oddziaływania opadów i mgły na powierzchni metalu pojawiają się tlenki żelaza, które tworzą nalot – rdzę. Przyczynia się ona do obniżenia wytrzymałości pokrycia z blachy. Z tego powodu należy dokonywać regularnych przeglądów i mycia dachu. Pozwala to wykryć niewielkie ogniska korozji od razu i szybko zareagować na problem. Dzięki temu rdza nie rozwija się w głąb struktury pokrycia, co mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia i utraty szczelności.

dach

Zabezpieczenie dachów blaszanych przed korozją krok po kroku

Zabezpieczenie dachów blaszanych przed korozją nie jest trudne. Renowację należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia pokrycia przy użyciu środków zmiękczających zabrudzenia. Warto zastosować również preparaty zawierające inhibitory korozji. W pozbywaniu się zanieczyszczeń pomocna będzie myjka wysokociśnieniowa, a ogniska rdzy usuwa się przy pomocy specjalnych szczotek. Oczyszczony dach jest gotowy na malowanie farbą podkładową o właściwościach antykorozyjnych. W zakładach produkcyjnych pokrycia dachowe z rdzeniem stalowym są obustronnie zabezpieczane warstwą ocynku lub alucynku, a także powłokami ochronno-dekoracyjnymi. W tym celu wykorzystywane są farby z poliestru, plastizolu, puralu lub PVDF (PVF2). Każda z tych powłok ma dodatkowe właściwości, które zwiększają odporność metalu na wybrane czynniki, np. substancje chemiczne, promieniowanie słoneczne czy zmienne warunki atmosferyczne. Nałożenie nowej warstwy jednej z wymienionych farb antykorozyjnych przywraca ciągłość powłoki ochronnej i długotrwale zapobiega pojawianiu się rdzy.

dach

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.