Na co zwrócić uwagę, wymieniając pokrycie dachowe?
Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie
Niektóre pokrycia dachowe wraz z biegiem czasu ulegają uszkodzeniom i przestają być szczelne. Wówczas należy przeprowadzić prace modernizacyjne, w trakcie których wadliwe elementy zastępuje się nowymi. Wymiana pokrycia konieczna jest także w przypadku rozbudowy budynku poprzez adaptację nieużytkowego poddasza. W takich sytuacjach wymagana jest modyfikacja konstrukcji więźby dachowej i dopasowanie do niej nowych dachówek lub blachodachówek.
Zgłoszenie wymiany pokrycia dachowego
Wymiana pokrycia dachowego nie musi być zgłoszona w urzędzie, jeśli inwestor nie zamierza wprowadzać zmian w konstrukcji więźby. O pracach budowlanych należy poinformować stosowne instytucje wtedy, gdy planowana jest przebudowa, nadbudowa lub modyfikacja wielkości i obszaru oddziaływania budynku. Do zgłoszenia trzeba dołączyć projekt autorstwa specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami. Natomiast o pozwolenie na budowę powinno wystąpić się tylko w przypadku, gdy wskutek przebudowy dachu zwiększy się obszar oddziaływania budynku na sąsiednie posesje lub obiekt jest objęty ochroną konserwatorską. Prawidłowe dopełnienie formalności to kluczowy element przygotowań do remontu dachu.
Czy szybka wymiana pokrycia dachowego jest możliwa?
W trakcie planowania wymiany pokrycia dachowego trzeba wziąć pod uwagę także to, ile czasu inwestor jest w stanie poświęcić na remont. Ściąganie starych materiałów z konstrukcji bywa czasochłonne, o czym należy pamiętać przy wyborze rodzaju nowych dachówek. Jeśli właściciel budynku chce ukończyć prace modernizacyjne w krótkim czasie, warto postawić na lekkie pokrycia dachowe z blachy. W przeciwieństwie do ciężkich dachówek ceramicznych ich montaż jest szybki i prosty, co przekłada się także na zmniejszenie kosztów, jakie trzeba ponieść na zatrudnienie fachowców. Blachodachówki stanowią trafny wybór również wtedy, gdy remont obejmuje zmiany konstrukcji dachu. Pokrycia ze stali łatwo dostosować do skomplikowanych projektów, skosów, załamań, nowo dobudowanych jaskółek lub lukarn oraz niewielkich powierzchni wokół okien dachowych lub daszków nad balkonem.
Trzeba mieć na uwadze także to, że na czas trwania remontu wpływa stan więźby dachowej i ocieplenia, który można w pełni ocenić dopiero po ściągnięciu starego pokrycia. Na tym etapie należy wymienić zniszczone łaty i kontrłaty. Konieczne jest też uzupełnienie ocieplenia lub wymiana jego warstwy, a następnie ułożenie na nim paroprzepuszczalnej membrany, która zabezpiecza elementy konstrukcji dachu przed wilgocią i powstawaniem pleśni. Jeśli zaplanowane zostały zmiany w konstrukcji dachu, nowe elementy również muszą zostać wyłożone warstwą folii i izolacji. Dopiero wtedy można przystąpić do układania dachówek blaszanych lub ceramicznych. Zatrudniani przez naszą firmę specjaliści udzielają klientom fachowego doradztwa w zakresie montażu zakupionych u nas pokryć dachowych. Zachęcamy do kontaktu i zamawiania naszych blachodachówek.
Mogą zainteresować Cię także artykuły:
Jakie elementy dachu najczęściej podlegają naprawie?
Wyceń online blachę trapezową
Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierajac produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.
Sprawdź artykuły poradnikowe
Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.
Zobacz nasze katalogi produktowe
Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.
Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń
Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.