Jak układać panele dachowe na rąbek?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Panel dachowy na rąbek jest bardzo często wybieranym pokryciem dachowym, przede wszystkim ze względu na swoją prostą formę. Prezentuje się bardzo elegancko, ponadczasowo i jest trwały przez długie lata. Niestety  panel dachowy na rąbek to najtrudniejsze pokrycie do położenia. Dlatego warto zadbać, aby wykonawcą był polecany i doświadczony dekarz.

nowoczesny dom

Do montażu paneli dachowych na rąbek i obróbek niezbędne są:

  • para nożyc do blachy,
  • cęgi,
  • młotek plastikowy,
  • wkrętarka.

Nożyce i cęgi pozwalają odpowiednio przygotować krańce paneli, czyli stworzyć charakterystyczne zakładki niezbędne do łączenia kolejnych elementów pokrycia. Montaż paneli na rąbek rozpoczyna się od obróbek dachowych, a dokładniej – okapu i wiatrownicy. 

Przygotowanie dachu do montażu paneli na rąbek

Pierwszym krokiem podczas montażu paneli dachowych na rąbek jest przygotowanie wszystkich paneli, a także obróbek dachowych. Dekarz swoją pracę rozpoczyna najczęściej od obróbki okapu, ponieważ pełni ona funkcję startówki dla paneli dachowych, a także tworzy estetyczne i spójne wykończenie pasa podrynnowego z podbitką. Można je zrobić samodzielnie przy pomocy cęgów i nożyc, jednak Hanbud oferuje kupno gotowych. Panele dachowe na rąbek będą zaczepiane o listwę startową. Wszystkie wkręty należy wykonywać w najwyższych punktach. Dzięki temu zakryją je kolejne obróbki.

Następnie montuje się obróbki pod warstwę wstępnego krycia. Membrana musi przylegać bezpośrednio do obróbki, dlatego przykleja się ją z użyciem wytrzymałej taśmy dwustronnej. Przed rozpoczęciem układania łat, trzeba wypoziomować płaszczyzny kontrłat. Pierwszą i drugą łatę trzeba zamontować jak najbliżej obróbki. Każda kolejna musi być oddalona od poprzedniej maksymalnie o 25 centymetrów w świetle.

Po zamontowaniu łat można zabrać się za orynnowanie, które powinno być przymocowane na hakach nakrokwiowych. Haki zagłębia się w pierwszej łacie, montując do niej wcześniej  specjalistyczną siatkę okapu przy pomocy zszywek. Są dobrym rozwiązaniem, ponieważ rynnę można ustawić na dowolnej wysokości, a ponadto umożliwiają one odpowiednią wentylację szczeliny. Po złączeniu ze sobą rynien i ustaleniu odpowiedniego spadku montuje się pas dorynnowy wkrętami z łbem stożkowym. Musi on posiadać zaczep do montażu paneli dachowych.

Panel dachowy na rąbek

Jeszcze jednym niezwykle ważnym elementem obróbek dachowych jest tzw. kosz będący jednym z najbardziej newralgicznych punktów na dachu. Znajduje się w miejscu przecinania się dwóch połaci dachowych. Nie tylko przerywa ciągłość pokrycia dachowego, ale też spływa po nim woda opadowa ze względu na naturalnie powstałe zagłębienie. Kosz można wyciąć i wygiąć samodzielnie tak, aby posiadał kieszenie do montażu, lub zamówić już gotowy. Musi być zamontowany przy pomocy hafter i bez użycia wkrętów. Zakończenie kosza w okapie powinno kończyć się odpowiednio fazowaną krawędzią. Po jego zamontowaniu należy przystąpić do obróbek wokół okna dachowego, o ile jest ono przewidziane w projekcie.

Obróbki okienne przy panelach na rąbek

Wokół okna wykonuje się szczelne foliowania, a za oknem montuje rynienkę, która ma odprowadzać skropliny. Obróbki okienne przy panelach na rąbek mogą być, podobnie jak przy poprzednich newralgicznych punktach dachu, wykonane samodzielnie lub gotowe do połączenia z konkretnym panelem dachowym. Bardzo ważnym krokiem podczas obróbki okien jest wycięcie nadmiaru zbędnych blach wokół otworu. Jest to niezbędne, aby położyć zamki pod obróbkę czołową okna. Jej kanty muszą nachodzić na framugę, a boki umożliwiać połączenie z panelami bocznymi. Następnie należy zamontować dodatkową listwę startową niezbędną do układania paneli. Tylną obróbkę okna wykonuje się najczęściej na tzw. wsuwkę, łącząc ją z bocznymi częściami lub przy pomocy znormalizowanych szablonów kominowych.

Montaż paneli dachowych na rąbek

Po zrobieniu podstawowych obróbek można już układać panele dachowe na rąbek. Wszystkie arkusze domierza się do kosza przygotowanego wcześniej. Montowanie odbywa się na zaciąg, zostawiając szczelinę w kieszeni kosza. Jest ona niezbędna do pracy pokrycia dachowego i zapobiega falowaniu blachy na dachu. Kierunek układania paneli jest zazwyczaj uzależniony kierunkiem wiejących wiatrów, choć nie jest to regułą. Wszystkie panele układa się jeden obok drugiego. Pierwszy panel zaczepia się o listwę startową, a następnie zatrzaskuje z zakładką boczną na tzw. rąbek. Dolne krawędzie paneli zagina się i podwija pod spód, dzięki czemu wszystko prezentuje się estetycznie. Ostatnim krokiem jest zamontowanie obróbek wiatrowych.

Układając panele dachowe na rąbek, trzeba przestrzegać kilka zasad:

  • montaż rozpoczyna się od przygotowania panelu do montażu na zaciąg,
  • panele montuje się z 0,5 cm szczeliną na pracę termiczną blachy,
  • wkręty mocowane są dokładnie na środku otworu montażowego i nie mogą być dokręcone na sztywno do łat, ponieważ panele pracują,
  • wszystkie arkusze docina się na odpowiednią długość,
  • przed montażem należy sprawdzić i podobijać gwoździe na łatach,
  • panele muszą być zatrzaśnięte na całej długości zamka.

Podczas układania paneli na rąbek na pokryciu mogą pojawić się rysy spowodowane na przykład przemieszaniem się na dachu dekarzy. Wystarczy je zaprawkować i nie będą widoczne. Trzeba również uważać przy transporcie paneli, ponieważ wszelkie wgniecenia czy uszkodzenia będą widoczne na płaskiej powierzchni dachu.

Panel dachowy na rąbek

Wyceń online panel dachowy na rąbek

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.