Jak często należy przeprowadzać konserwację dachu?

 

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Dach to wizytówka domu, która wraz z elewacją jest zwieńczeniem całej ciężkiej pracy włożonej w budowę. Stanowi pokaźny procent z sumy wydatków na prace remontowo-budowlane. Regularne prace konserwacyjne dachu pozwalają cieszyć się jego estetycznym wyglądem, dobrym stanem, termoizolacją i wytrzymałością przez długie lata. Trzeba pamiętać, że ten element budynku jest najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych i zniszczenia. Nawet najdrobniejsze usterki na dachu mogą mieć bardzo przykre skutki w przyszłości. Dlatego właśnie należy wykonywać regularne przeglądy i prace konserwacyjne. Tyczy się to nie tylko stanu pokrycia dachowego, ale również obróbek dachowych i komina. Mimo że zima nie zawsze jest mroźna i śnieżna, to wiosna wydaje się najlepszym czasem do przeprowadzenia pełnej konserwacji dachu. Jak się za to zabrać i jakich kroków warto się podjąć? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

 

Konserwacja dachu

 

Etapy konserwacji dachu

Sprawdzanie ogólnego stanu dachu warto wykonać przynajmniej raz do roku, jednak są czynności, które trzeba wykonywać częściej, na przykład odśnieżanie. Pomoże to dłużej cieszyć się dobrym stanem pokrycia dachowego oraz budynku. Koszt naprawy zaniedbanego i bardzo uszkodzonego dachu może przekroczyć możliwości właścicieli. Drobne usterki są łatwe do wychwycenia i proste w naprawie. Pamiętaj, że w przypadku niektórych czynności lepiej jest sięgnąć po pomoc profesjonalistów.

 

Odśnieżanie

Odśnieżanie dachu jest bardzo ważne, nawet jeśli zima nie jest surowa i nie obfituje w duże opady śniegu. Na rynku dostępne są specjalne przyrządy do odśnieżania dachu, dlatego, jeśli Twoja konstrukcja zbiera śnieg, warto się w nie zaopatrzyć. Należy pamiętać, że duża ilość śniegu może przekroczyć nośność nawet najlepszej jakości pokrycia dachowego i spowodować katastrofę budowlaną. Dodatkowo ześlizgujące się fałdy śniegu z dachu mogą uszkodzić auto stojące na podjeździe czy spaść na mieszkańców.

 

Czyszczenie

Deszcz jest przyjacielem dachu i zazwyczaj jest w stanie wystarczająco oczyścić pokrycie dachowe. Problemem są jednak liście, gałęzie czy patyki. Nie chodzi tutaj tylko o względy estetyczne, chociaż to również jest ważne, ale kurz, ziemia i organiczne elementy zatrzymują wilgoć na dachu i są przyczyną korozji. Czyszczenie dachu z liści, ziemi czy gałęzi powinno się odbywać przynajmniej raz w roku. Oprócz samego ściągnięcia tych przedmiotów z dachu można wyczyścić powłokę miękką szczotką i wodą lub strumieniem pod ciśnieniem. Na rynku dostępne są również specjalne detergenty do mycia powierzchni powlekanych, jaką jest bez wątpienia dach. Dodatkowo warto przepłukać rynny.

 

blachodachówka Vena

 

Malowanie dachu

Dach można odnowić i przywrócić mu dawną świetność dzięki malowaniu pokrycia specjalnie przeznaczonymi do tego środkami. Każda zlokalizowana usterka w powłoce farby powinna być jak najszybciej naprawiona. Jeśli uszkodzenie nie obejmuje podkładu gruntowego, wystarczy nałożenie jednej warstwy specjalnej farby przy pomocy małego pędzelka. Jeśli jednak sięga głębiej – dobrze jest pomalować dach dwiema czy nawet trzema warstwami. Malowanie jest również przydatne w walce z korozją na krawędziach dachów. Nie można przybliżyć ram czasowych, co ile malować pokrycie dachowe. Uzależnione to jest od wielu czynników: jakości dachu, ustawieniu względem strony świata, lokalnych warunków klimatycznych, sposobie montażu i wzniesieniu konstrukcji, a nawet nachyleniu dachu.

 

Co ile czasu sprawdzać stan dachu?

Wygląd dachu powinno się mieć cały czas pod kontrolą i sprawdzać jego stan wizualnie przynajmniej raz do roku. Pokrycia dachowe objęte są gwarancją i w trakcie jej trwania warto jest poprosić o przegląd co pięć lat. Starsze dachy, których okres gwarancyjny już się skończył, trzeba sprawdzać co dwa lata. Z reguły dla osoby, która nie jest dekarzem i nie zajmuje się dachami na co dzień, trudno jest zlokalizować wszystkie usterki. Lepiej jest sięgnąć po pomoc profesjonalisty, który dokładnie sprawdzi pokrycie i będzie w stanie przeprowadzić określone prace naprawcze oraz konserwujące.

 

blachodachówka

Wyceń online blachę trapezową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.