Jakie są typy dachów w domach jednorodzinnych?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Dach jest swego rodzaju zwieńczeniem budynku, a wybór pokrycia dachowego warunkowany jest własnymi preferencjami, budżetem, bryłą budynku oraz miejscowym planem zagospodarowania terenu lub warunkami zabudowy. Niekiedy inwestor ma z góry narzucone takie kwestie, jak: rodzaj dachu, wysokość kalenicy, kąt nachylenia, a nawet kolor pokrycia. Od dachu zależy komfort mieszkańców i funkcjonalność budynku – szczególnie jeśli w planach jest poddasze użytkowe. Dobrej jakości pokrycie dachowe zmniejsza również straty ciepła i wydatki ponoszone na utrzymanie tej części budynku. Jakie są typy dachów w domach jednorodzinnych i co powinieneś o nich wiedzieć, aby podjąć słuszną decyzję o wyborze dachu i pokrycia dachowego?

 

domy jednorodzinne

 

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy to najczęściej spotykana forma wykończenia domów jednorodzinnych. Sprawdza się przy prostych, nieskomplikowanych bryłach o prostokątnym obrysie. Składa się z dwóch połaci, a jego konstrukcja jest tak prosta, że nie wymaga zaawansowanych obróbek dekarskich. Dach dwuspadowy charakteryzują trójkątne ściany szczytowe na poziomie poddasza budynku. Często sięgają po niego inwestorzy o ograniczonym budżecie.

 

Dach czterospadowy

Dach czterospadowy składa się z czterech połaci i stanowi zwieńczenie bryły budynku o prostej konstrukcji. Można go podzielić na: namiotowy i kopertowy. Dach czterospadowy namiotowy jest ostrosłupem o prostokątnej podstawie. Rzut dachu czterospadowego kopertowego przypomina kopertę. Dwie z jego naprzeciwległych połaci są w kształcie trójkąta, a dwie trapezu. Obydwa rodzaje mają prostą konstrukcję, są łatwe w budowie i bez problemu można zastosować do nich każde dowolne pokrycie dachowe.

 

dach czterospadowy

 

Dach wielopołaciowy

Dach wielopołaciowy jest bardzo złożoną formą wykończenia domu jednorodzinnego. Inaczej nazywany jest wielospadowym. Wygląda, jakby powstał z połączenia kilku różnych dachów o różnych kształtach, niekiedy też poziomach czy nachyleniu. Wykorzystuje się go do budynków o skomplikowanej geometrii. Jego budowa charakteryzuje się wieloma krawędziami, które są trudne do pokrycia i zaizolowania. Wymaga zużycia dużej ilości materiału, co generuje wysokie koszty i więcej prac dekarskich. Dachy wielopołaciowe najlepiej kryć dachówkami, gdyż są stosunkowo małe, można je dopasować do skomplikowanych miejsc na dachu, generują mały odpad i ograniczają roboczogodziny.

 

dach wielospadowy

 

Dach jednospadowy

Dach jednospadowy ma najprostszą konstrukcję i składa się tylko z jednej połaci opartej o najwyższą ścianę budynku – ścianę pulpitową. Dlatego też inaczej nazywany jest dachem pulpitowym. Świetnie sprawdza się w przypadku garaży, budynków gospodarczych, ale także jako alternatywa do dachu płaskiego w nowoczesnym budownictwie. Łatwo można go pokryć blachodachówką, co czyni go niedrogim w budowie i prostym w wykonaniu.

 

Dach płaski

Dach płaski charakteryzuje się niewielkim nachyleniem, pozwalającym na odprowadzenie wody. Czasami nachylenie nie występuje, a montowane są jedynie specjalne systemy do odwadniania dachów płaskich, działające grawitacyjnie lub podciśnieniowo. Nazywany jest też stropodachem. Żelbetonowa konstrukcja dachów płaskich pozbawiona jest drewnianych wiązarów, które spotyka się w innych typach. Najczęściej spotyka się go jako alternatywę dla dachów jednospadowych lub zwieńczenie nowoczesnych budynków o prostej, surowej bryle.

 

Dach łamany

Dach łamany to charakterystyczny dach dwuspadowy lub czterospadowy. Każda z jego połaci składa się z dwóch części rozdzielonych załamaniem, uskokiem, ścianką lub gzymsem. Nie jest to często spotykana konstrukcja. Dzieli się na dachy mansardowe oraz dachy uskokowe. Te pierwsze często można spotkać na Dolnym Śląsku. Połać charakteryzuje się tym, że jej górna część ma mały kąt nachylenia, a dolna jest stroma. Zwiększa to możliwość użytkowania poddasza. Dach łamany uskokowy składa się z kilku części, a każda część jest dwu lub czterospadowa. W przeciwieństwie do dachu mansardowego ten typ konstrukcji ma połać o takim samym lub zbliżonym kącie nachylenia.

 

Koszt budowy dachu

Koszt budowy dachu zależy przede wszystkim od typu konstrukcji oraz wielkości domu. Zasada w tym przypadku jest prosta: im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym wyższa stawka za jego wykonanie. Cena wykonania dachu wielospadowego może nawet kilkakrotnie przewyższać cenę dwuspadowego. Oprócz samych prac dekarskich trzeba mieć na uwadze, że koszt pokrycia dachowego oraz obróbek dachowych rośnie wprost proporcjonalnie do powierzchni dachu.  Dach bez wątpienia jest wizytówką domu i wraz z elewacją wieńczy cały budynek. Jego trwałość i estetyka jest bardzo ważna, dlatego warto jest dokładnie przemyśleć konkretne rozwiązanie.

dach łamany

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.