Jak prawidłowo ciąć arkusze blachy trapezowej?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Blacha trapezowa to coraz częściej wybierany produkt zarówno do krycia dachów domów jednorodzinnych, jak i hal przemysłowych czy garaży. Duży wybór profili sprawia, że blacha ta może być z powodzeniem wykorzystywana na niewielkich konstrukcjach, jak i dachach o dużej rozpiętości. Oprócz tego wykonuje się z niej podsufitkę i elewację budynku. Ogromną zaletą blachy trapezowej jest wytrzymałość i trwałość. Dodatkowo można ją kłaść na dachach o niewielkim stopniu nachylenia, co czyni z niej dobrą alternatywę dla tradycyjnej blachodachówki. Blachy trapezowe dzielimy na takie o niskim, średnim i wysokim profilu. W naszej firmie znaleźć można pokrycia o wysokości profilu już od 3 mm do nawet 55 mm.

Wszystkie stalowe pokrycia dachowe, bez względu na to, czy jest to blachodachówka, czy blacha trapezowa, należy ciąć przy pomocy nożyc. Jest to niezwykle ważne, ponieważ często używane na budowach szlifierki kątowe tną blachę w wysokiej temperaturze i niszczą krawędź. Skutkiem są powstające iskry, które uszkadzają powłokę i powodują korodowanie materiału w tych miejscach. Cięcie na zimno z użyciem nożyc powoduje zaciąganie ocynku na całą krawędź, dlatego jest to najlepsza metoda.

Blacha trapezowa T-7 ocynkowana

Ręczne nożyce do cięcia blachy

Ręczne nożyce do cięcia blachy są stosunkowo tanie i świetnie radzą sobie z cienkimi arkuszami. Niestety nie są tak wydajne jak elektryczne i ciężko jest nimi przeciąć grubą blachę. Po ręczne narzędzia powinny sięgnąć osoby, które nie mają dużego doświadczenia z cięciem blachy. Z ich użyciem można w łatwy sposób kontrolować pracę i szybko reagować na jakiekolwiek niedociągnięcia. Pozwalają też na dużą precyzję. Na rynku jest wiele rodzajów nożyc, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejszą kwestią podczas ich wyboru jest ostrze. Im bardziej wygięte na bok, tym łatwiej i dokładniej można ciąć po łuku. Do obsługi krótkich nożyc trzeba użyć więcej siły, natomiast długa dźwignia przekładowa wymaga mniej siły, ale więcej wprawy.

 

Elektryczne nożyce do cięcia blachy

Arkusze blachy trapezowej można również ciąć przy pomocy elektrycznych nożyc. Służą one przede wszystkim do szybkich cięć po liniach prostych i nieskomplikowanych krzywiznach. Sprawdzają się przy dużej ilości blachy do obróbki, ponieważ wymagają mniej siły niż nożyce ręczne. Na rynku znaleźć można nożyce elektryczne (zwane również niblerami) zasilane akumulatorem lub energią elektryczną. Te pierwsze są w pełni mobilne i można ciąć nimi blachę od razu podczas montowania na dachu. Nożyce z kablem elektrycznym mają zasięg ograniczony jego długością. Lepiej sprawdzają się na specjalnych stanowiskach do cięcia na placach budowy czy stacjonarnie w warsztacie.

arkusz blachy trapezowej

Jak ciąć blachę trapezową?

Cięcie blachy trapezowej najlepiej jest zlecić doświadczonemu dekarzowi. Podejmując się tej czynności samodzielnie, trzeba pamiętać o odpowiedniej odzieży ochronnej. Na pewno przydadzą się specjalne rękawice ochronne, okulary, a także kombinezon. Sam wybór nożyc jest bardzo ważny, ale bez doświadczenia i przygotowania nawet najlepsze narzędzia mogą się nie sprawdzić. Podczas cięcia blachy należy pamiętać o zdecydowanych, ale rozważnych ruchach, które pozwolą wykonać gładkie i równe cięcie bez niepotrzebnego zaginania blachy.  Wszystkie cięcia powinny być delikatne i nie można ich wykonywać tępym narzędziem – bez względu na to, czy ma napęd ręczny, czy elektryczny. Takie działanie może spowodować zniekształcenie krawędzi, co stanowi prostą drogę do korodowania.

dom pokryty blachą trapezową

Wyceń online blachę trapezową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.