Elewacja z blachy trapezowej – kiedy warto ją wybrać?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Blacha trapezowa zapisała się w świadomości wielu osób jako materiał wykorzystywany na pokrycie dachowe. Warto jednak pamiętać, że na tym nie kończy się zastosowanie tego materiału. W tym artykule opiszemy, dlaczego warto rozważyć zastosowanie blachy trapezowej na elewację budynku. Opiszemy najważniejsze zalety tego materiału oraz doradzimy, jak nie popełnić błędów podczas montażu produktu.

Zalety blachy elewacyjnej

Blacha trapezowa swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie, wysokiej trwałości oraz prostocie montażu. Te właściwości sprawiły, że blacha trapezowa jest niezwykle popularnym pokryciem dachowym. Właśnie z tych względów jest też coraz częściej wykorzystywana jako materiał elewacyjny.

Elewacja  blachy trapezowej

Jaki profil blachy trapezowej na elewację zastosować?

Jak już wspomnieliśmy, występują różne rodzaje blachy trapezowej. Profil, czyli wysokość przetłoczenia w kształcie trapezu determinuje zastosowanie produktu. Na elewacje budynków stosowany jest niski profil blachy (najczęściej T-7, T-8), który można także wykorzystać do wykończenia podsufitki budynków przemysłowych.

Na jakie budynki stosować elewację z blachy?

Początkowo ten materiał stosowany był na elewacje hal przemysłowych i magazynów. Zapewne każdy z Was nie raz widział takie realizacje. Warto także pamiętać o tym rozwiązaniu, jeśli planujecie schludnie wykończyć garaż lub pomieszczenie gospodarcze, nie wydając na ten cel mnóstwo pieniędzy.

Od kliku lat blacha trapezowa jest z powodzeniem wykorzystywana na elewacjach budynków jednorodzinnych. Część z Was zapewne zastanawia się, czy produkt nadaje się jedynie do budynków nowoczesnych, czy może warto wziąć go także pod uwagę projektując tradycyjny dom jednorodzinny. Pytanie jest złożone, ale postaramy się na nie odpowiedzieć. Wszystko zależy od wizji właściciela oraz jego gustu. Odpowiednio dobierając kolorystykę blachy trapezowej można osiągnąć ciekawy efekt zarówno w przypadku prostych domów jednorodzinnych, jak też nowoczesnych budynków. Klienci najczęściej wybierają ciemne odcienie (grafit, antracyt). Nie zaleca się stosowania blachy na elewacje budynków o skomplikowanej bryle. Materiał cechuje się bowiem prostotą i swego rodzaju surowością, dlatego idealnie sprawdza się w budynkach o prostym kształcie (prostokątnych).  Jeśli planujecie wykonanie elewacji istniejącego budynku z blachy i wahacie się, jaki materiał zastosować, warto zasięgnąć porady architekta lub osoby doświadczonej w projektowaniu i wykonywaniu takich prac.

W budynkach o większej wysokości (np. blokach, budynkach użyteczności publicznej) projektanci często stosują blachę jedynie na części elewacji. Dzięki temu bryła budynku nabiera pewnej „lekkości”, a także zostaje optyczne wydłużona.

Hala z blachy trapezowej

Elewacja z blachy w domu drewnianym

Właściciele domów drewnianych często zastanawiają się, czy blacha trapezowa będzie odpowiednim wyborem jako materiał na elewację. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować ją w tych budynkach. Należy jednak pamiętać, aby nie układać materiału na istniejącą szalówkę, gdyż doprowadzi to do gnicia drewna. Użytkownicy, którzy zdecydują się na zastosowanie blachy elewacyjnej, powinni usunąć istniejącą szalówkę oraz zastosować ocieplenie z wełny mineralnej.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie szalówki w kolorze drewnopodobnym. Wówczas użytkownik otrzymuje trwałą elewacją, która wyglądem przypomina szalówkę drewnianą (poniżej zdjęcie).   

Elewacja z blachy trapezowej T-7

Chcielibyśmy także obalić pewien mit dotyczący nagrzewania się blachy trapezowej w letnie dni. Nie jest prawdą, że latem w domu posiadającym elewację z blachy trapezowej jest bardzo gorąco. Wełna stanowi bowiem barierę zapobiegającą nagrzewaniu się całości budynku.

Wyceń online blachę trapezową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierajac produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.