Poznaj rodzaje blachy trapezowej

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Blacha trapezowa to popularne pokrycie dachowe, znane ze swojego wszechstronnego zastosowania, prostoty i wyrazistej formy. Jest znacznie grubsza niż tradycyjna blachodachówka, co czyni ją niezwykle wytrzymałą i odporną na działanie czynników atmosferycznych. Swoją ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim stosunkowo niskiej cenie, dużym wyborem wysokości profili i rodzajów blachy, a także wielu kolorom oraz różnym wykończeniu. Blacha trapezowa wykorzystywana jest nawet do krycia dachów płaskich (o kącie nachylenia  5o), spotykanych na garażach, halach produkcyjnych, magazynach czy nowoczesnych domach jednorodzinnych. Ponadto często kładzie się blachy trapezowe na elewacjach, głównie ze względu na dobre właściwości, łatwość montażu i stosunkowo niską cenę.

blacha trapezowa

Blachy trapezowe Handbud

Blachy trapezowe to specjalność firmy Hanbud. Wiele rodzajów profili pozwala dopasować pokrycie do każdego typu budynku. Świetnie sprawdza się na dachach, elewacjach, ale również jako podsufitka czy wypełnienie paneli ogrodzeń przemysłowych. Poniżej przedstawiamy omówienie wszystkich blach trapezowych Handbud.

 

Blachy trapezowe o niskim profilu

Blachy trapezowe o niskim profilu wykorzystuje się do krycia powierzchni elewacyjnych i dachowych domów jednorodzinnych, garaży oraz obiektów przemysłowych.

  • Blacha trapezowa T3 – charakteryzuje się wysokością profilu 3 mm. Spotykana zarówno na elewacjach, jak i jako podsufitka.
  • Blacha trapezowa T7 – popularne pokrycie dachowe wykorzystywane jako podsufitka lub podobnie jak blacha trapezowa T3 na elewacjach.
  • Blacha trapezowa T8 – ma podobne właściwości i zastosowanie jak T3 oraz T7. Wysokość profilu tej blachy wynosi 8 mm.
blacha trapezowa

Blachy trapezowe o średnim profilu

Blachy trapezowe o średnim profilu, czyli przede wszystkim T14 i T18, są najczęściej stosowane jako pokrycie dachowe. Stosowanie blach o niższych profilach może nieść ryzyko przeciekania. Świetnie sprawdzają się w przypadku dachów o większych rozpiętościach. Wykorzystywane są także jako wypełnienie paneli w przemysłowych ogrodzeniach stalowych. Spełniają swoją funkcję również w formie wykończenia elewacji domów jednorodzinnych, magazynów, garaży i lokali usługowych.

  • Blacha trapezowa T14 R – to nowoczesne rozwiązanie, opatentowane przez firmę Hanbud. Nowatorstwo polega na dodaniu tłoczeń, które zwiększają sztywność blachy. Nowoczesny wzór, ciekawy wygląd i funkcjonalność sprawiają, że blacha trapezowa T14 R to świetny materiał do krycia nawet bardzo dużych powierzchniowo dachów.
  • Blacha trapezowa T14 Classic – blacha o podobnych parametrach jak najnowszy wyrób T14 R, jednak nie posiada tłoczenia w górnej podstawie trapezu (przekrój poprzeczny blachy). Podobnie jak siostrzany wyrób świetnie sprawdza się na elewacjach, dachach i podsufitce.
  • Blacha trapezowa T18 – blacha o wysokości profilu 18 mm. Świetnie sprawdza się na dachach, podsufitce, elewacji i jako wypełnienie paneli ogrodzeń przemysłowych. Występuje w wersji normal i eko.

 

Blachy trapezowe o wysokim profilu

Blachy trapezowe o wysokim profilu stosowane są przede wszystkim na dachach o dużych rozpiętościach. Wysokie tłoczenie zwiększa wytrzymałość i sztywność konstrukcji. Dostępne w ofercie T35, T35 R, T55.

  • Blacha trapezowa T35 R – nowa odsłona tradycyjnej odmiany blachy T35. Wersja Revolution cechuje się doskonałą jakością i wytrzymałością. Ten typ pokrycia dachowego ma zmieniony profil poprzeczny – dodano rowek zwiększający trwałość. Wysokość profilu wynosi 33 mm.
  • Blacha trapezowa T55 – najwyższa trwałość, lekkość i ciekawy wygląd. Doskonale sprawdza się jako pokrycie dachowe dużych obiektów, a także na elewacjach.
dom pokryty blachą trapezową

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.