Blachodachówka modułowa czy cięta na wymiar – którą wybrać?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Blachodachówka jest niezwykle popularnym pokryciem dachowym. Ze względu na dużą wytrzymałość na czynniki atmosferyczne, nowoczesny wygląd oraz dużą dostępność wzorów i kolorów materiał jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Blachodachówka stosowana jest nie tylko w budynkach jednorodzinnych, ale też w budownictwie wielorodzinnym, czy obiektach przemysłowych.

Klienci mają do wyboru dwie formy zakupu tego pokrycia dachowego – w gotowych arkuszach (modułowa) oraz blachodachówkę ciętą na wymiar.

W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego produkt sprzedaje się w dwóch różnych formach oraz jakie są różnice między nimi. Wytłumaczymy także, jakie czynniki powinien wziąć pod uwagę klient, aby dokonać właściwego wyboru blachodachówki.

Dom pokryty brązową blachodachówką

Blachodachówka modułowa

Blachodachówka modułowa sprzedawana jest w arkuszach o wymiarach określonych przez producenta. Najczęściej powierzchnia jednego arkusza nie przekracza 1 metra kwadratowego. Do największych zalet blachodachówki sprzedawanej w modułach należy więc zaliczyć łatwość transportu i magazynowania materiału.

Warto pamiętać, że zastosowanie blachodachówki modułowej znacznie ogranicza ilość powstającego odpadu. Klient może łatwo obliczyć ilość materiału niezbędnego do pokrycia dachu. Wystarczy do powierzchni połaci dachowej doliczyć 5% zapasu.

Znaczna część punktów sprzedaży posiada blachodachówkę modułową na magazynie. Klient może więc od ręki kupić potrzebną ilość, co znacznie ogranicza czas potrzebny na wykonanie remontu. Ze względu na niezmienny rozmiar arkuszy część punktów sprzedaży przewiduje też możliwość zwrotu niewykorzystanego materiału.

Blachodachówka modułowa będzie odpowiednim wyborem w przypadku dachów wielospadowych, które posiadają duża ilość skosów i załamań. Rozmiar arkusza umożliwia bowiem łatwe docinanie materiału oraz zmniejsza ilość powstającego odpadu.

Arkusze „modułówki” dostarczane są do klienta zafoliowane na palecie. Transport i rozładunek nie przysparza zatem problemów, minimalizując tym samym ryzyko uszkodzenia materiału.

Dom pokryty blachodachówką Moderno

Blachodachówka cięta na wymiar

Już tytuł nagłówka sugeruje, że blachodachówka w tej formie cięta jest na wymiar. Arkusze posiadają stałą szerokość, która w zależności od modelu wynosi 1100 mm – 1180 mm. Z kolei długość dobiera się indywidualnie do wymiarów połaci dachu. Radzimy powierzenie tego zadania wykwalifikowanej osobie, bowiem odpowiedni dobór długości arkusza zdecydowanie ułatwi późniejsze prace montażowe oraz pozwoli zredukować ilość powstającego odpadu. Firma Hanbud produkuje blachodachówkę o długości arkusza nawet 6 metrów.

Blachodachówka cięta na wymiar przygotowywana jest pod konkretne zamówienie klienta. Dlatego osoby planujące pokrycie dachu powinny liczyć się z czasem oczekiwania na przygotowanie materiału. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż kilka dni roboczych.

Wybór blachodachówki ciętej na wymiar polecamy w przypadku dachów jedno lub dwuspadowych o dużej powierzchni bez lukarn. Wówczas ekipa dekarska, dysponując większymi arkuszami, jest w stanie szybciej wykonać pokrycie dachowe.

Warto pamiętać, że blachodachówka cięta na wymiar dostarczana jest do klienta w formie długich arkuszy, które wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu i rozładunku. Radzimy zatem zapoznać się z instrukcją transportu i magazynowania, która dostępna jest na naszej stronie internetowej (link tutaj). Do tego zadania niezbędna będzie także odpowiednia ilość osób.

Podsumowanie

Jak widać, kształt dachu jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na wybór formy blachodachówki. Producenci, chcąc uczynić ten popularny produkt jeszcze bardziej elastycznym, zdecydowali się na dwie formy sprzedaży. Blachodachówka w arkuszach będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku prostych dachów o dużej powierzchni. Właścicielom takich budynków rekomendujemy jednak wcześniejsze skontaktowanie się z wykonawcą, który pomoże dobrać odpowiednią długość arkuszy oraz prawidłowo obliczyć potrzebną ilość. Klientom, którzy posiadają dach wielospadowy z wieloma załamaniami polecamy zakup blachodachówki modułowej. Pozwoli to znacznie ograniczyć ilość odpadu oraz ułatwi dekarzom montaż.

Przypominamy, że Hanbud ma w ofercie te same wzory, kolory oraz powłoki blachodachówki w formie modułów oraz arkuszy ciętych na wymiar. Jest to ważna informacja, ponieważ niektórzy dokonują wyboru wyłącznie na podstawie walorów wizualnych produktu, pomijając niezwykle ważny aspekt praktyczny.

Blachodachówka modułowa Retto

Wyceń online blachodachówkę

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.