Zasady wyboru i montażu membrany dachowej (MWK)

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Warstwa membrany dachowej to niezbędny element budynków, które znajdują się na terenach, gdzie warunki pogodowe są zmienne, a klimat bardziej wilgotny niż gorący. Poprawnie ułożony materiał chroni konstrukcję oraz termoizolację dachu przed zawilgoceniem. Membrana wstępnego krycia jest łatwa w montażu, jednak istnieje kilka zasad, które należy zastosować, aby pokrycie dachowe było w 100% szczelne.

dach

Jak wybrać membranę dachową? 

Membrana dachowa powinna charakteryzować się jak największą paroprzepuszczalnością. Dzięki temu para jest odprowadzana na zewnątrz i nie skrapla się w ociepleniu lub na konstrukcji, co chroni dach przed spadkiem trwałości oraz pogorszeniem termoizolacyjności. To bardzo istotna funkcja, ponieważ zawilgocenie pokrycia dachowego stanowi zagrożenie dla całego budynku oraz powoduje nadmierne zużycie energii na ogrzewanie domu. Podczas wyboru membrany wstępnego krycia trzeba zwrócić uwagę także na jej:

  • wodoszczelność;
  • gramaturę (im wyższa, tym większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne);
  • reakcję na ogień;
  • odporność na rozrywanie i ciśnienie hydrostatyczne wody;
  • starzenie się. 

Podczas zakupów należy decydować się wyłącznie na te produkty, które mają gwarancję funkcjonalności. Dokument zapewnia, że po poprawnym zamontowaniu membrany będzie ona prawidłowo spełniać swoje zadania przez określony czas, a jeśli nie – producent pokryje koszty jej wymiany. 

Moderno

Montaż membrany wstępnego krycia

Jeśli chcesz sprawdzić, czy fachowcy zajmujący się budową Twojej inwestycji prawidłowo ułożyli membranę wstępnego krycia na więźbie dachowej, musisz dowiedzieć się, czy zastosowali się do trzech podstawowych zasad jej montażu: 

  • aby dach był szczelny podczas łączenia materiału trzeba pozostawiać zakładki o odpowiedniej szerokości oraz wykorzystywać do tego wyłącznie specjalistyczne produkty (klej lub taśmę);
  • nawet najmniejsze uszkodzenia membrany w trakcie budowy należy naprawiać na bieżąco;
  • promienie UV mogą spowodować uszkodzenie membrany, zatem konieczne jest przestrzeganie czasu, w jakim folia powinna zostać pokryta dachówką lub blachą. 

Membrany dachowe mogą bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej, ponieważ za sprawą wysokiej przepuszczalności nie powodują zawilgocenia konstrukcji dachu ani izolacji. Nie trzeba także zostawiać nad nimi szczeliny wentylacyjnej. 

dach

Wyceń online blachę trapezową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.