Rodzaj pokrycia dachowego w zależności od otoczenia

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Na wybór pokrycia dachowego wpływa odległość budynku od zbiorników wodnych, lasów oraz innych obiektów mieszkalnych lub przemysłowych. Materiał dekarski musi być odporny na szkodliwe oddziaływanie czynników miejskich i atmosferycznych, na jakie jest narażony w danej lokalizacji. Pokrycie dachowe to kosztowna inwestycja na lata, zatem warto wiedzieć, jak dopasować je do otoczenia nieruchomości.

dom

Jakie pokrycie dachowe sprawdzi się w centrum dużego miasta?

W dużych miastach, w których panuje intensywny ruch uliczny, pokrycia dachowe są narażone na wstrząsy i drgania oraz zanieczyszczenia, emitowane przez pojazdy i zakłady produkcyjne. Wobec tego budynki powinny zostać pokryte łatwym w czyszczeniu materiałem, wykazującym wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i substancje chemiczne. Takimi parametrami cechują się m.in. blachodachówki i panele dachowe na rąbek. Stalowy rdzeń ze stali zapewnia im wytrzymałość, a powłoka ochronno-dekoracyjna zabezpiecza przed czynnikami chemicznymi. Do krycia dachów domów zlokalizowanych na terenach silnie zanieczyszczonych polecane są przede wszystkim blachodachówki i panele dachowe pokryte warstwą puralu lub polifluorku winylu z dodatkiem akrylu. W miejscach emisji dużej ilości spalin dachy narażone są na powstawanie osadów, z których muszą być systematycznie czyszczone. Pokrycia blaszane nie sprawiają problemu w pielęgnacji ani nie wymagają skomplikowanej konserwacji. 

dach

Czy można zamontować blaszane pokrycie dachowe na budynkach w okolicy morza, jeziora lub lasu?

Pokrycia dachowe na budynkach w sąsiedztwie lasów muszą być odporne na działanie wilgoci. Materiały dekarskie z blachy stalowej są fabrycznie zabezpieczone przed korozją, a także nienasiąkliwe (woda nie wnika w ich strukturę). Z tego samego względu sprawdzą się w okolicach zbiorników wodnych. Na takich terenach dodatkową zaletę stanowi ich wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nad morzem budynki bywają narażone na wichury i piasek naniesiony silnymi podmuchami wiatru. Blachy trapezowe czy blachodachówki cięte na wymiar umożliwiają stworzenie sztywnego i ciągłego pokrycia dachowego, które nie zostanie zerwane pod wpływem porywistego wiatru lub burzy.

okolica domów

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.