Płaski dach – Czy warto? Wady i zalety

Bartosz Wierciński

Płaskie dachy przeżywają odrodzenie, dlatego są coraz chętniej wybierane zarówno w miastach, jak i na wioskach. Szczególnie dobrze wyglądają w nowoczesnych domach, gdzie dobrze podkreślają modernistyczny charakter. Zastanawiasz się, że płaski dach to też dobre rozwiązanie do Twojego domu? Poznaj wady i zalety płaskich dachów.

dach płaski zalety wady

Czym wyróżnia się płaski dach?

Płaski dach to konstrukcja, która łączy nowoczesny design z funkcjonalnością, co sprawia, że bardzo dobrze sprawdza się zarówno w budynkach jedno- czy wielorodzinnych, jak i komercyjnych. Prosty kształt doskonale podkreśla industrialny, minimalistyczny oraz nowoczesnych charakter budynku, dlatego to właśnie w takich obiektach najczęściej wybierane są płaskie dachy. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale również wady, które należy wziąć pod uwagę na etapie budowy czy też remontu domu.

Jakie są rodzaje płaskiego dachu?

1. Stropodach wentylowany

Stropodach wentylowany wyróżnia się tym, że ma dodatkową przestrzeń powietrza pomiędzy warstwą izolacyjną a pokryciem dachowym. Pozwala to na jeszcze skuteczniejsze odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku, co zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Warstwa wentylacyjna umożliwia także łatwiejsze utrzymanie odpowiednich warunków termicznych – szczególnie w sezonie zimowym.

Zazwyczaj stropodach wentylowany jest wybierany w budynkach o dużej powierzchni np. w obiektach przemysłowych lub komercyjnych.

2. Stropodach niewentylowany

Kolejnym rodzajem płaskiego dachu jest stropodach niewentylowany (nazywany też stropodachem pełnym). W tym przypadku wszystkie warstwy konstrukcyjne – termoizolacja, hydroizolacja oraz pokrycie dachowe – przylegają do siebie. Sprawia to, że dachy są bardziej kompaktowe, dlatego świetnie sprawdzają się w budynkach mieszkalnych.

Stropodachy niewentylowane wyróżniają się łatwiejszym montażem, a przy tym są ekonomiczne. Wymagają jednak wykonania warstwy hydroizolacyjnej, aby zabezpieczyć budynek przed wilgocią.

Jakie zalety ma płaski dach?

Popularność płaskich dachów jest ściśle związana z szeregiem zalet tego rozwiązania. Warto wspomnieć o nowoczesnym wyglądzie, funkcjonalności oraz niskich kosztach budowy. Atutem jest także to, że płaskie dachy sprawdzą się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na płaski dach? Zatem zapoznaj się z jego zaletami.

1. Odporność na działanie wiatru

Konstrukcja płaskiego dachu sprawia, że jest on mniej podatny na działanie wiatru – szczególnie w porównaniu do spadzistych dachów. Po prostu brak wysokich połaci sprawia, że siła wiatru jest równomiernie rozprowadzona po całej powierzchni dachu, a tym samym ogranicza to ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli chcesz wybudować dom na otwartej przestrzeni, wzniesieniu czy też w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru.

2. Większe bezpieczeństwo podczas chodzenia po dachu

Niekiedy konieczne jest skontrolowanie jakości połaci czy też wyczyszczenie komina, a w takim przypadku rodzaju dachu ma spore znaczenie. Płaska powierzchnia ułatwia poruszanie się po dachu, a przy tym minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się lub upadku. Tym samym umożliwi to bezpieczniejsze wykonywanie prac konserwatorskich i instalacyjnych.

3. Dodatkowa przestrzeń do zagospodarowania

Choć przez płaski dach nie możesz zagospodarować poddasza, to możesz inaczej wykorzystać dostępną przestrzeń. Wystarczy, że stworzysz tam taras, ogród lub przestrzeń do rekreacji. Wtedy możesz odpoczywać na świeżym powietrzu nawet wtedy, gdy nie masz do dyspozycji dużego terenu, a przy tym będziesz cieszyć się wspaniałymi widokami.

W budynkach komercyjnych lub wielorodzinnych płaska przestrzeń jest też wykorzystywana do montażu wentylatorów i klimatyzatorów. Dzięki czemu urządzenia nie są widoczne i nie zaburzają wyglądu budynku.

4. Łatwość w montażu fotowoltaiki

Płaski dach jest idealnym miejscem do instalacji paneli fotowoltaicznych. Brak nachyleń sprawia, że możesz jeszcze bardziej precyzyjnie ustawić panele w kierunku, który zapewnia maksymalną efektywność i gwarantuje najlepsze nasłonecznienie. Warto też wspomnieć o tym, że na płaskim dachu montaż paneli jest też dużo prostszy i szybszy. Nie będziesz mieć również problemów z wykonywaniem prac konserwacyjnych lub modernizacyjnych.

5. Redukcja strat ciepła

Dobrze wykonany płaski dach z odpowiednią warstwą termoizolacyjną skutecznie zapobiega utracie ciepła. Zapewnia to zwarta konstrukcja, która ogranicza przestrzeń, gdzie mogłoby dojść do mostków termicznych. Przekłada się to na niższe koszty ogrzewania w sezonie zimowym, a także większy komfort cieplny w budynku.

6. Niski koszt budowy

Płaski dach jest zazwyczaj tańszy w budowie niż dachy spadziste. Wiąże się to z wykorzystaniem mniejszej ilości materiałów oraz prostszą konstrukcją, co wpływa też na niższe koszty montażu. Dlatego to rozwiązanie sprawdzi się, gdy masz niewielki budżet, a przy tym zależy Ci na wysokiej jakości.

Jakie wady ma płaski dach?

Choć płaski dach ma mnóstwo zalet, to przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś również zwrócić uwagę na wady tego rozwiązania. Dowiedz się, jakie wady ma płaski dach.

1. Wymaga regularnego odśnieżania

Zwróć uwagę na to, że paska powierzchnia dachu sprzyja gromadzeniu się śniegu, co wpływa na zwiększenie obciążenia konstrukcji. Niezbędne jest zatem regularne odśnieżanie dachu, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom np. przeciekom lub ugięciom. Tak naprawdę dotyczy to jedynie obiektów, które są zlokalizowane w regionach narażonych na obfite opady śniegu. W takim przypadku być może lepszym rozwiązaniem będzie dach spadowy, gdzie śnieg spadnie samodzielnie.

2. Duża ilość formalności podczas zmiany dachu na taras

Marzysz o stworzeniu ogrodu lub tarasu na dachu? Oczywiście to dobry sposób na zagospodarowanie tej przestrzeni, ale powinieneś zdawać sobie sprawę z ilości formalności, jakie się z tym wiążą. Musisz uzyskać m.in. zgodę na zmianę sposobu użytkowania dachy. Przygotuj się również na konieczność wykonania ekspertyzy, co może być dość kosztowne – szczególnie w przypadku starszego budownictwa. Niekiedy konieczne są także zmiany konstrukcyjne, aby dach był wystarczająco wytrzymały i poradził sobie z dodatkowym obciążeniem.

3. Niezbędny jest system odwadniania dachu

Bardzo ważne jest to, aby na płaskim dachu znajdował się efektywny system odprowadzania wody deszczowej. Jeśli nie będzie dobrze zaprojektowany, to istnieje ryzyko zastoisk wody, co może skutkować uszkodzeniem pokrycia i samej izolacji. Dlatego na dachu powinny znaleźć się rynny oraz wpusty dachowe, które wymagają również regularnej konserwacji. Pamiętaj, że odpowiedni system odwodnienia dachy wpływa na żywotność dachu.

4. Ograniczona ilość pokryć dachowych

W porównaniu do dachów spadzistych dachów te płaski zapewniają mniejszy wybór materiałów pokryciowych. Najczęściej stosowane są membrany bitumiczne, EPDM lub PVC. To solidne i funkcjonalne materiały, które jednak nie wpływają na estetykę budynku tak jak np. ponownie modna strzecha lub dachówki w kolorze dopasowanym do futryn.

5. Brak możliwości stworzenia poddasza

Oczywiście warto też wspomnieć o tym, że płaski dach nie pozwala na stworzenie użytkowego poddasza. Może to stanowić istotną wadę dla osób, którym zależy na uzyskaniu w przyszłości dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. W takim przypadku konieczne jest stworzenie przybudówki, zmiana przeznaczenia garażu lub też reorganizacja pomieszczeń w domu.

Podsumowanie: Płaski dach – czy warto? Wady i zalety

Bez wątpienia płaskie dachy ponownie zyskują popularność, co jest związane z ich wyglądem, niskimi kosztami budowy oraz funkcjonalnością. Dobrze wykonane pokrycie dachowe skutecznie chroni przed niskimi i wysokimi temperaturami czy wiatrem, a do tego umożliwia zagospodarowanie tej przestrzeni. Nie będziesz też mieć problemów z poruszaniem się po dachu, instalacją klimatyzacji lub fotowoltaiki. Jednak płaskie dachy mają również wady np. niewielką liczbę pokryć dachowych oraz konieczność odśnieżania w razie intensywnych opadów śniegu. Zatem czy warto wybrać płaski dach? Najlepiej, jeśli weźmiesz pod uwagę zalety i wady tego rozwiązania, a także styl nieruchomości, jej przeznaczenie oraz warunki otoczenia. Dzięki temu dostosujesz rodzaj dachu do swoich potrzeb.

Bartosz Wierciński
  • Bartosz Wierciński
  • Opublikowanych artykułów: 7
    • Tam, gdzie inni widzą projekt techniczny, ja dostrzegam wyzwanie, aby zapewnić Klientowi najlepsze rozwiązanie przy wyborze pokrycia dachowego lub ogrodzenia. Moja filozofia pracy opiera się na prostym, ale kluczowym założeniu: każdy dach i każde ogrodzenie to nie tylko produkt, ale długoterminowa inwestycja w bezpieczeństwo i estetykę posesji. Na co dzień zajmuję się nie tylko obsługą Klienta, ale przede wszystkim edukacją poprzez tworzenie artykułów i filmów poradnikowych, które pozwalają podjąć najlepszą decyzję zakupową.
    • Sprawdź moje wszystkie artykuły

    Wyceń online ogrodzenie dla Twojego domu

    Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Sprawdź nasz konfigurator już teraz.

    Sprawdź artykuły poradnikowe

    Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

    Zobacz nasze katalogi produktowe

    Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

    Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

    Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.