Od czego zależy kolor blachodachówki?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Kolorystyka pokrycia dachowego wpływa w istotny sposób na walory estetyczne całego budynku. Czy można ją wybrać w pełni dowolnie? Od czego zależy kolor blachodachówki? Czy wpływa na jej walory użytkowe? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury! 

blachodachówka

Jakie powłoki decydują o trwałości koloru blachodachówki?

Zewnętrzna powłoka ochronna decyduje o barwie pokrycia. Od rodzaju zastosowanych polimerów zależy trwałość koloru:

  • poliester – powleczona nim blachodachówka jest odporniejsza na korozję i wysokie temperatury, możesz skorzystać z powłoki w wersji standard (z połyskiem, duży wybór kolorów) lub matowej (mniej kolorów, większa trwałość);
  • pural – poliuretan z żywicą tworzy powłokę mało podatną na uszkodzenia mechaniczne, działanie chemikaliów i promieni UV, powłoka charakteryzuje się trwałością kolorów;
  • PVDF – polifluorek winylidenu jest ponadprzeciętnie odporny na zanieczyszczenia powietrza, nie przebarwia się nawet w długich okresach eksploatacji;
  • plastizol – nanoszony grubą warstwą polichlorek winylu (PVC) zachowuje przez wiele lat żywe kolory.
Malta dach

Czy kolor pokrycia wpływa na walory użytkowe dachu?

Ciemne barwy silniej skupiają promieniowanie słoneczne, co prowadzi do szybkiego nagrzewania się pokrycia. Jednak przy właściwej termoizolacji temperatura wewnątrz budynku (na poddaszach użytkowych) nie wzrasta. Dlatego kolor blachodachówki ma znaczenie wyłącznie estetyczne. Pamiętaj, że pokrycie dachowe ma trwałość liczoną w dekadach, natomiast fasady wymagają renowacji co kilka lub kilkanaście lat. Dlatego im bardziej uniwersalny jest kolor pokrycia, tym lepiej.

Jeżeli potrzebujesz merytorycznego wsparcia przy wyborze typu i koloru blaszanych pokryć dachowych, zapraszamy do naszych oddziałów i punktów sprzedaży na terenie całego kraju. Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa!

blachodachówka

Wyceń online blachodachówkę

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.