Montaż blachy trapezowej – praktyczny poradnik
Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie
Blacha trapezowa to materiał powszechnie wykorzystywany do krycia dachów domów jednorodzinnych, garaży czy hal przemysłowych. Ze względu na łatwość montażu wiele osób decyduje się samodzielnie wykonać pokrycie dachowe. Nasz poradnik ma na celu pokazanie, jak prawidłowo i bezpiecznie wykonać prace oraz uniknąć najczęściej popełnianych błędów.
Aby nasz tekst był wyczerpujący, podzieliliśmy go na dwie części. Pierwsza obejmuje prace przygotowawcze, druga natomiast skupia się na wyjaśnieniu procesu montażu blachy trapezowej.
Prace przygotowawcze
Przed montażem blachy trapezowej należy wykonać prace przygotowawcze, które obejmują rozładunek i transport towaru. Właściwe przeprowadzenie tych czynności jest niezwykle ważne, bowiem użytkownik, postępując zgodnie z zaleceniami, uniknie ryzyka uszkodzenia produktu.
Odbiór blachy trapezowej
Przy odbiorze towaru należy upewnić się, czy został on dostarczony zgodnie ze specyfikacją. Wszelkie braki, pomyłki lub uszkodzenia powstałe w trakcie transportu należy odnotować na liście przewozowym i niezwłocznie zgłosić firmie Hanbud sp. z o.o. lub hurtowni, w której dokonano zakupu.
Rozładunek blachy trapezowej
Do rozładunku zaleca się użycie wózka widłowego, ręcznego wózka paletowego lub innego urządzenia wyposażonego w widły paletowe o rozstawie minimum 1500 mm. Dozwolony jest również rozładunek HDS przy użyciu trawersu i specjalnych zawiesi pasowych.
Transport ręczny arkuszy blachy trapezowej
W przypadku braku możliwości rozładunku mechanicznego możliwy jest rozładunek ręczny. W tym wypadku należy szczególnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Arkuszy nie wolno przesuwać po sobie, aby nie uszkodzić powłoki lakierniczej. Do takiego załadunku należy zaangażować odpowiednią liczbę osób według zasady: na każdy metr bieżący arkusza przypada 1 osoba. Oznacza to, że arkusz o długości 4 metrów bieżących powinien być rozładowany przez 4 osoby – po 2 na każdą stronę.
Montaż blachy trapezowej
Geometria dachu
Konstrukcja dachu powinna być wykonana zgodnie ze sztuką ciesielską oraz w oparciu o projekt budowalny. Przed przystąpieniem do pokrycia dachu należy zmierzyć kąt jego pochylenia oraz geometrię. Dla blach trapezowych minimalny spadek dachu to 7 stopni. Rozciągając żyłkę między pierwszą a ostatnią krokwią sprawdzamy, czy dach ma równą płaszczyznę. Tę samą czynność trzeba powtórzyć przy stronie okapu, kalenicy oraz połowie dachu. Następnie należy zmierzyć przekątne dachu, które przy połaci w kształcie prostokąta czy kwadratu powinny być równe. Niewielkie odchyłki rzędu 2-3 cm będziemy mogli wyrównać w kolejnych etapach pokrycia dachu. Większe należy niwelować, prostując krokwie.
Montaż deski okapowej
Montaż zaczynamy od przykręcenia do krokwi deski okapowej, do której mocujemy obróbki blacharskie i haki rynnowe. Następnie za pomocą wkrętów montażowych lub gwoździ mocujemy pas nadrynnowy.
Montaż membrany dachowej
Kolejnym krokiem przygotowującym dach do pokrycia blachą jest przybicie membrany dachowej bądź papy. Montaż należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta danego produktu.
Następnie wzdłuż krokwi przykręcamy listwy drewniane (kontrłaty) o wymiarach minimum 25 mm x 50 mm. Mają one na celu zapewnienie swobodnej wentylacji dachu.
Montaż łat
Elementem, do którego przytwierdzone będą arkusze, są łaty drewniane. Zalecany, a zarazem najczęściej spotykany wymiar to 40 mm x 50 mm. Mocowanie łaty rozpoczynamy od łaty okapowej, przesuwając się w stronę kalenicy. Zalecana przez Hanbud odległość osiowa pomiędzy łatami powinna mieścić się w zakresie 250 – 350 mm. Zwiększenie odległości osiowej musi być poparte projektem budowlanym oraz potwierdzone przez konstruktora.
Należy ponownie sprawdzić połać dachową pod względem geometrii, a nierówności zniwelować.
Kierunek montażu blach trapezowych jest dowolny i niczym nieograniczony. Można je układać od lewej, jak i od prawej strony dachu. Zalecamy jednak montaż w kierunku przeciwnym do najczęstszych podmuchów wiatru. W zależności od obranego kierunku montażu przykrywamy ją bądź wsuwamy pod arkusz nakrywkowy.
Pierwszy arkusz mocujemy do połaci jednym wkrętem przy okapie i ustawiamy go pod kątem prostym względem okapu. Następnie kontynuujemy krycie dachu.
Wzdłużne łączenie arkuszy
Gdy zachodzi konieczność wzdłużnego łączenia arkuszy na połaci, należy pamiętać, aby zakład blachy mieścił się w zakresie 150 – 300 mm. Podczas montażu należy zachować kolejność zgodnie z rysunkiem poniżej.
Jakie wkręty do montażu blachy trapezowej stosować?
Do montażu blach należy stosować ocynkowane i powlekane wkręty farmerskie 4,8 x 35 mm. W części okapowej, przykalenicowej oraz na zakładach blacha powinna być przykręcona w każdej dolnej fali trapezu, natomiast w części wiatrówkowej do każdej łaty. W strefie krawędziowej rozmieszczenie wkrętów powinno wynosić 8 szt/m2, natomiast w środkowej części połaci 5 szt/m2 .
Obróbki blacharskie
Wszelkie niezbędne do wykończenia dachu obróbki blacharskie dostępne są w katalogu produktowym. Należy jednak przy ich montażu pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci.
Cięcie blachy trapezowej
Blachę należy ciąć za pomocą specjalistycznych narzędzi dekarskich, takich jak nibbler lub nożyce ręczne. Do cięcia blach zabrania się używania szlifierki elektrycznej oraz innych urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę. Nie należy docinać blachy na połaci dachu. Opiłki powstałe podczas cięcia lub montażu blach muszą zostać natychmiast usunięte. W przeciwnym wypadku mogą spowodować powstawanie zewnętrznych ognisk korozji. Spowoduje to skrócenie trwałości blachy oraz utratę gwarancji.
Podsumowanie
Jak widać, montaż blachy tapezowej nie jest skomplikowaną czynnością. Warto jednak zadbać o odpowiednie narzędzia, a przede wszystkim, własne bezpieczeństwo. Jeśli nie dysponujecie odpowiednim zabezpieczeniem w postaci pasów uprzęży, warto zatrudnić do tego celu ekipę dekarską, która wykona to w bezpieczny sposób.
Jeśli planujecie zakup pokrycia dachowego, warto wybrać sprawdzone produkty. Blaszne pokrycia dachowe Hanbud znajdziecie w kilkudziesięciu punktach sprzedaży zlokalizowanych na terenie całego kraju. Pamiętajcie, że zawsze możecie bezpłatnie wycenić pokrycie dachowe oraz skorzystać z porad specjalistów.
Nie wiesz jaką blachę trapezową wybrać? Zachęcamy do obejrzenia naszego poradnika video.
Mogą zainteresować Cię także artykuły:
Od czego zależy wybór pokrycia dachowego – praktyczny poradnik
Wyceń online blachę trapezową
Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.
Sprawdź artykuły poradnikowe
Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.
Zobacz nasze katalogi produktowe
Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.
Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń
Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.