• HANBUD
  • $
  • Blog
  • $
  • Mech na blachodachówce – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

Mech na blachodachówce – skąd się bierze i jak mu przeciwdziałać?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Mech na blachodachówce utrudnia spływanie wody deszczowej i zsuwanie się śniegu. Następstwem jest silne zawilgocenie, które sprzyja powstawaniu ognisk korozji i przyspiesza degradację blaszanego pokrycia. Dowiedz się, skąd bierze się mech i jak skutecznie usunąć go dachu.

Malta

Jakie dachy są najbardziej narażone na porastanie mchem?

Mech zasiedla wszystkie rodzaje pokryć dachowych. Najlepsze warunki do rozwoju znajduje na porowatej dachówce betonowej, materiałach bitumicznych (papa, gont) i na łupku kamiennym. Najmniej podatne na osiedlenie się mchu są pokrycia metalowe: blachodachówka, blacha trapezowa i panele na rąbek stojący. Im gładsza powierzchnia dachu, tym dłużej opiera się mchom i porostom.

Co sprzyja rozwojowi mchów na dachach?

Mchy lubią miejsca zacienione, wilgotne i zwrócone na północ. Jeżeli nad Twoim dachem rozpościera się korona dużego drzewa lub znajduje się on w cieniu sąsiadującego budynku, to w krótkim czasie pojawi się na nim zielony nalot, a potem coraz liczniejsze zielone kępy. Często towarzyszą im też szare skupiska porostów.

Drzewa ograniczają bezpośredni dostęp światła słonecznego, które hamuje rozwój mchów. Z kolei opadłe igły lub liście zanieczyszczają dach i zatrzymują na nim wilgoć. Ponadto soki, które skapują z drzew, zakwaszają powierzchnię dachu. Powstaje w ten sposób dobra pożywka do rozwoju nie tylko mchów, lecz także alg, porostów i grzybów.

malta

Jak usunąć mech z blaszanego dachu?

Usuwanie mchu z dachów metalowych jest stosunkowo proste: wystarczy doprowadzić do zamarcia mchu, a następnie oczyścić dach, np. przy użyciu myjki ciśnieniowej. Do tego celu można użyć środków domowej produkcji (np. roztworu wody z octem, solą lub amoniakiem) albo sięgnąć po specjalistyczne środki do usuwania mchu. Nowe lub świeżo oczyszczone pokrycie dachowe warto zaimpregnować preparatem zapobiegającym osiedlaniu się mchów. 

dach

Wyceń online blachodachówkę

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.