Kolor pokrycia dachowego a elewacja i ogrodzenie

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Jedną z najważniejszych decyzji podczas projektowania domu jest wybór koloru pokrycia dachowego. Posesja powinna wyglądać na spójną, harmonijną całość. Aby osiągnąć taki efekt należy dopasować do siebie barwy dachu, elewacji i ogrodzenia. Czy w wyborze kolorów warto kierować się aktualnymi trendami w architekturze, czy lepiej postawić na sprawdzone połączenia? Poniżej poznasz wskazówki, które pomogą Ci w wyborze pokrycia dachowego. 

ogrodzenie i dach

Czy można wybrać dowolny kolor pokrycia dachowego?

Zanim wybierzesz kolor pokrycia dachowego, musisz sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza więcej niż jedną, tą samą barwę dla nieruchomości, które powstają na danym terenie. Czasami też dokument zakazuje stosowania niektórych odcieni. Często w planie określony jest również wymagany kształt i spadek dachu. Jeśli Twoja działka nie jest objęta takimi regulacjami, możesz zdecydować się na dowolną kolorystykę. Pamiętaj przy tym, że barwę elewacji należy dopasować do pokrycia dachowego, a nie odwrotnie. Ściany zewnętrzne budynku maluje się co kilka lat, co zapewnia możliwość zmian i eksperymentowania z kolorami. Wymiana pokrycia dachowego jest znacznie bardziej kosztowna i rzadko bywa konieczna szybciej niż po kilkudziesięciu latach użytkowania. 

ogrodzenie i dach

Jak dobrać kolor elewacji do pokrycia dachowego?

Do najpopularniejszych kolorów pokrycia dachowego w budownictwie jednorodzinnym należą odcienie czerwieni, brązu i szarości. Każda z tych barw dobrze współgra z białą elewacją – z takimi ścianami zewnętrznymi efektownie prezentują się zwłaszcza płaskie dachy pokryte szarą blachodachówką. Takie połączenie jest często spotykane w domach w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Do dachów w jasnych odcieniach brązu i czerwieni najlepiej pasuje fasada w kolorze żółtym. Zestawienie tych barw nadaje budowli klasyczny wygląd. Z kolei pokrycia dachowe w stonowanych odcieniach beżu i brązu idealnie pasują do kamiennych bądź ceglanych elewacji. 

Czy ogrodzenie posesji musi pasować do dachu?

Stylistyka ogrodzenia powinna współgrać z pozostałymi elementami posesji. Płot, furtka oraz brama wejściowa musi nawiązywać do charakteru i koloru dachu oraz elewacji. Obecnie bardzo modne są ogrodzenia z kamiennych gabionów, które idealnie pasują do nowoczesnego budownictwa. Z kolei popularne czerwone pokrycia dachowe dobrze komponują się zarówno z ciemnymi, metalowymi ogrodzeniami, jak i kamiennymi murami w odcieniach bieli, szarości czy beżu. Niezależnie od stylu budynku w projektowaniu płotu warto uwzględnić detale, takie jak przęsła lub wstawki z innego materiału, które będą podkreślać styl elewacji i dachu.

płot

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.