Jakie pokrycie wybrać zamiast eternitu?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Przez dziesiątki lat faliste płyty z eternitu były popularnym, ekonomicznym i trwałym materiałem pokryciowym. Jednak ich historia dobiega końca: ze względu na zawartość rakotwórczego azbestu mają zniknąć z dachów do 2032 r. Zastanawiasz się, czym zastąpić eternit? W artykule udowadniamy, że optymalnym wyborem jest blacha stalowa powlekana w postaci blachodachówki, blachy trapezowej lub paneli na rąbek stojący. 

dach

Spis treści:

1. Dlaczego warto wymienić pokrycie dachowe z azbestu?

2. Dlaczego warto zastąpić płyty azbestowe pokryciem z blachy powlekanej?

3. Kiedy warto wybrać blachę trapezową

4. Dofinansowanie na wymianę eternitu

5. Podsumowanie

 

Dlaczego warto wymienić pokrycie dachowe z azbestu?

W latach powojennych azbestowe pokrycia dachowe były ekonomicznym i dość łatwo dostępnym pokryciem dachowym. Eternit był stosowany zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i budynków gospodarczych. W tamtych czasach jednak nie wiedziano o jego szkodliwym wpływie na zdrowie. Po latach okazało się, ze włókna azbestowe, które przedostają się do powietrza, mają działanie rakotwórcze. Zostało to potwierdzone wieloma badaniami medycznymi, dlatego wdrożono wieloletni plan pozbycia się azbestu z pokryć dachowych na terenie całego kraju. Według założeń programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski właściciele mają czas na utylizację azbestu do 2032 roku. Warto jednak zadbać o zdrowie domowników i jak najszybciej wymienić azbestowe pokrycie dachowe, które jest szkodliwe dla zdrowia.  

Dlaczego warto zastąpić płyty azbestowe pokryciem z blachy powlekanej?

Teoretycznie eternit można zastąpić wieloma bezpiecznymi materiałami. Jednak w praktyce liczą się względy techniczne i cena pokrycia. Przemawiają one zdecydowanie przeciwko zastosowaniu klasycznych dachówek betonowych i ceramicznych. Mają one wysoką cenę i wymagają wzmocnienia więźby dachowej, co dodatkowo podwyższa koszty inwestycji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku gontu bitumicznego, który potrzebuje pełnego deskowania i położenia papy. Takie przygotowanie podłoża jest równoznaczne z  gwałtownym wzrostem kosztów remontu dachu. Na tym tle doskonale wypadają pokrycia z powlekanej blachy stalowej.

dom

Optymalnym wyborem jest blacha trapezowa (na budynki gospodarcze idealnie nadaje się blacha trapezowa T-18E), a w przypadku budynków mieszkalnych także blachodachówka i panele na rąbek stojący. Oto cztery najważniejsze argumenty przemawiające za wyborem pokryć blaszanych:

  • niewielki ciężar – blacha powlekana jest znacznie lżejsza nie tylko od tradycyjnej dachówki ceramicznej czy łupka, lecz także od eternitu, dlatego przed położeniem nowego pokrycia nie musisz wymieniać lub wzmacniać więźby dachowej, co znacznie obniża koszty materiałów i robocizny;
  • walory estetyczne – blachodachówka, blacha trapezowa czy panele dachowe na rąbek są dostępne w wielu kolorach i formach, dzięki czemu łatwo dopasujesz pokrycie do każdego stylu architektonicznego;
  • trwałość na dekady – stalowy rdzeń pod warstwą ocynku i powłok polimerowych może zachować szczelność przez wiele dekad;
  • atrakcyjna cena – pokrycia blaszane są bardzo ekonomiczne, znacznie tańsze np. od dachówki ceramicznej.

Dofinansowanie na wymianę eternitu

Warto pamiętać, że zgodnie z założeniami rządowego programu wszyscy użytkownicy budynków z azbestowym pokryciem dachowym mają obowiązek jego wymiany do 2032 roku. Dotyczy to nie tylko domów mieszkalnych, ale także wszystkich budynków gospodarczych i przeznaczonych na cele rolnicze. Warto więc zainteresować się tym zagadnieniem wcześniej, zwłaszcza, że są teraz ogłaszane cyklicznie dopłaty na wymianę pokrycia dachowego. Dofinansowanie można uzyskać dzięki programom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które przeznaczone są dla rolników.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że uświadomiliśmy Wam, że wymiana pokrycia dachowego z eternitu powinna zostać dokonana jak najszybciej. Wynika to ze szkodliwego wpływu azbestu na zdrowie ludzi. Włókna azbestowe mają działanie rakotwórcze, dlatego nie warto czekać do ostatecznej daty, tylko jak najszybciej wybrać bezpieczne i trwałe pokrycie dachowe. Wiemy, że w zdecydowanej większości pokrycie dachowe z azbestem pozostało na budynkach rolniczych, gospodarczych,  czy też garażach. Warto jednak pamiętać, że są to budynki wykorzystywane w życiu codziennym, dlatego azbest jest na nich tak samo szkodliwy, jak na dachu domu mieszkalnego.

Blacha trapezowa jest materiałem najczęściej stosowanym w miejsce azbestu.  Warto więc wybrać to ekonomiczne i i trwałe pokrycie dachowe, które nie zawiera szkodliwych substancji. Blacha trapezowa jest łatwa w montażu, a jej niewielki ciężar sprawia, że nie wymaga wzmacniania więźby dachowej.

Jeżeli planujesz usunąć z dachu płyty eternitowe, zapraszamy do punktów sprzedaży Hanbud zlokalizowanych na terenie całego kraju. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania związane z lekkimi i ekonomicznymi pokryciami z blachy powlekanej. Pokrycie dachowe można również wycenić online. Wystarczy wypełnić krótki formularz, który zamieszczamy tutaj.

dach

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.