• HANBUD
  • $
  • Blog
  • $
  • Jaki musi być minimalny kąt nachylenia dachu, aby dało się go pokryć blachodachówką?

Jaki musi być minimalny kąt nachylenia dachu, aby dało się go pokryć blachodachówką?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Kąt nachylenia połaci dachowej ma kluczowe znaczenie dla właściwej konstrukcji i eksploatacji dachu. Innych typów pokrycia wymagają powierzchnie płaskie, a innych strome. Jaki jest odpowiedni kąt nachylenia połaci dachowej pod blachodachówkę, dachówkę ceramiczną, gont bitumiczny i blachę trapezową?

dachy

Czy kąt nachylenia dachu decyduje o wyborze typu pokrycia? 

Budowa płaskiego lub stromego dachu nie jest wyłącznie kwestią estetyczną. To decyzja, która determinuje m.in. wybór rodzaju pokrycia. Wykończenia dachów płaskich muszą być całkowicie szczelne. Powinny wytrzymać napór ulewnego deszczu i ciężar grubej warstwy śniegu. Nie mogą wchłaniać wody z zastoin, które tworzą się na powierzchniach o bardzo małym spadku. Z kolei większy kąt nachylenia połaci dachowej sprzyja odprowadzaniu opadów atmosferycznych. Na stromym dachu kluczowego znaczenia nabiera bardzo dokładne mocowanie pokrycia. 

dach

Dlaczego blachodachówka jest uniwersalnym pokryciem dachowym?

Przyjmuje się, że minimalne nachylenie połaci dachowej powinno wynosić 3°. Jeżeli nie przekracza 10-12°, dach uznawany jest za płaski. Przy nachyleniu powyżej 20° mówi się o dachu stromym. Przy kilkustopniowym spadku najlepiej sprawdzają się pokrycia bitumiczne i gładka blacha. Z kolei do krycia dachów stromych nadaje się blachodachówka. Standardowo przeznaczona jest na dachy o nachyleniu minimum 14°.

Za wyborem blachodachówki przemawia niewielki ciężar i duża sztywność. Podstawowe znaczenie ma też atrakcyjny koszt zakupu i montażu. Dzięki niej wykonasz estetyczne, szczelne i trwałe pokrycia dachowe. To materiał w pełni uniwersalny. Niezależnie od tego, jaką formę na Twój dach, jesteśmy w stanie dopasować odpowiednie wymiary arkuszy blachodachówki. Jeżeli masz wątpliwości, pytania lub potrzebujesz profesjonalnej pomocy w rozwiązaniu konkretnego problemu związanego z użyciem blachodachówki oraz innych pokryć z blachy, zapraszamy do kontaktu. Odwiedź jeden z naszych punktów sprzedaży, zadzwoń lub wyślij wiadomość. Otrzymasz fachową poradę i bezpłatną wycenę.  

rąbek

Wyceń online blachodachówkę

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.