Jak zadbać o dach w okresie zimowym?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Dach to nie tylko wizytówka domu. To również jeden z najdroższych elementów całego budynku, który wpływa na jego stabilność i bezpieczeństwo mieszkańców. Z tych powodów naprawdę warto jest o niego dbać. Szczególnie zimą, kiedy warstwa pokrywy lodowej i śniegu może naruszyć jego konstrukcję i uszkodzić orynnowanie. Naprawa całego dachu jest skomplikowana i kosztowna, dlatego dobrze jest kontrolować jego stan przez cały rok. Wiele usterek można zauważyć przypadkiem podczas codziennych prac w ogrodzie czy na tarasie. Regularne prace konserwacyjne na dachu pozwalają przez długie lata cieszyć się jego funkcjonalnością i nienagannym wyglądem. Jak zadbać o pokrycie dachowe w okresie zimowym? Bazując na naszym długoletnim doświadczeniu, przygotowaliśmy krótki poradnik.

odśnieżanie dachu

Odśnieżanie dachu

Podstawą jest projektowanie pokrycia dachowego i stawianie budynku zgodnie z normami obowiązującymi w danym regionie. Jednak nie zawsze konstrukcja odporna na zimę w konkretnej strefie wystarcza. Nadmiar śniegu na dachu może doprowadzić do prawdziwej katastrofy budowlanej. Zawsze trzeba przyjąć margines błędu, a w przypadku intensywnych opadów białego puchu zająć się odśnieżaniem dachu. Nieregularne wykonywanie tej czynności może doprowadzić do obniżenia jego nośności, a co za tym idzie – uszkodzeniem w niedalekiej przyszłości. Obciążenie konstrukcji może doprowadzić do ugięcia pokrycia dachowego, jego pęknięcia, rozszczelnienia czy uszkodzenia obróbek. Niezwykle ważne jest regularne usuwanie śniegu z dachów płaskich i wielopołaciowych. W przypadku konstrukcji dwu lub czterospadowych w wielu przypadkach i przy niedużych opadach śnieg powinien sam się zsunąć.

Ogromnym problemem jest naturalne zaleganie śniegu i lodu w rynnach. Tego typu czopy nie tylko utrudniają odpływanie wody, ale też pęcznieją i mogą doprowadzić do rozerwania rur. Woda powstała z roztopionego śniegu piętrzy się na całej powierzchni dachu i wnika w każdą jego nieszczelność. Efektem są między innymi sople, które mogą uszkodzić auto na podjeździe czy spaść na mieszkańców. Rozwiązaniem w przypadku dachów spadzistych są obróbki dachowe takie jak płotki antyśniegowe. Jednak ograniczenie opadania śniegu odbywa się kosztem jego zatrzymywania na dachu. Zaleganie go może powodować wyginanie płotków czy podniesienie dachówki.

Obróbka przyścienna

Przegląd orynnowania

Istotną częścią dbania o pokrycie dachowe jest regularny przegląd orynnowania przed zimą. Trzeba sprawdzić jego szczelność na przykład przy pomocy wody pod ciśnieniem, a także naprawić drobne usterki, takie jak: urwane haki, poluzowane obręcze czy wszelkie pęknięcia i zarysowania. Z punktu widzenia zimy najistotniejsze jest jednak dokładne sprawdzenie drożności rur. Zalegający piach, gałęzie czy liście po jesieni powodują czopy w rurach. Przez to łatwiej gromadzi się tam śnieg, a także woda podczas roztopów. Nagłe przymrozki i ciecz stojąca w rynnie w łatwy sposób mogą doprowadzić do rozerwania rury.

 

Co jaki czas robić przegląd dachu?

Stan dachu wizualnie należy sprawdzać przynajmniej raz do roku. W trakcie trwania gwarancji producenta na pokrycie warto jest poprosić o przegląd raz na pięć lat. Starsze dachy natomiast po okresie gwarancyjnym powinny być gruntownie sprawdzane co dwa lata. Orynnowanie natomiast powinno zostać skontrolowane przed i po zimie, ponieważ to właśnie w tym okresie występuje największe ryzyko wystąpienia nieszczelności i niedrożności.

Realizacje pokryć dachowych Hanbud

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.