Jak wykorzystać odpady po kryciu dachu blachą?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Zastanawiasz się, jak zagospodarować odpady pokryć blaszanych, których nie wykorzystali dekarze? Nie wszystkie pozostałości z krycia dachu muszą trafić na złomowisko. Prezentujemy kilka praktycznych zastosowań dla resztek blach przetłaczanych. Doradzamy też, jak ograniczyć straty przez odpowiedni dobór materiału i staranne planowanie. 

Retto

Jakie pokrycia blaszane generują najmniej odpadów?

Kluczowe znaczenie ma optymalny dobór pokrycia do formy dachu. Blachodachówka w arkuszach, użyta do krycia dachu o skomplikowanej formie, generuje znaczną ilość trudnych do ponownego wykorzystania odrzutów. Podobny efekt da blacha trapezowa. W takiej sytuacji warto rozważyć użycie materiału w mniejszych arkuszach, czyli blachodachówki modułowej.

Z kolei na dachach prostych (np. dwuspadowych), z połaciami w formie regularnego prostokąta, ilość odpadów będzie niewielka – niezależnie od typu pokrycia blaszanego, które wybierzesz. Oczywiście pod warunkiem, że dokładnie wymierzysz powierzchnię przeznaczoną do pokrycia.

dom

Co zrobić z odpadami blachy pokryciowej?

Najłatwiej zagospodarować większe kawałki blachy trapezowej. Nadają się one na daszki nad drzwiami wejściowymi, do pokrycia składzików narzędziowych i altan. Materiał z wyższym przetłoczeniem, np. blacha trapezowa T-35, sprawdzi się jako wypełnienie ścian garażu czy przęseł ogrodzeń budowlanych. Mniej możliwości daje blachodachówka. Wykorzystasz ją tylko wtedy, gdy odpady mają większą powierzchnię. Wyjątkiem jest blachodachówka modułowa, której nadmiar zużyjesz do wykonania różnego typu daszków lub odsprzedasz.

Chcesz uniknąć nadmiernej ilości odpadów przy kryciu dachu blachą trapezową czy blachodachówką? Skontaktuj się z naszym oddziałem. Doradcy pomogą w obliczeniach, ile materiału potrzeba do pokrycia Twojego dachu.

dach

Wyceń online blachę trapezową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.