Jak prawidłowo transportować i przechowywać blachę?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Aby przez długie lata pokrycie dachowe należycie spełniało swoją funkcję i nie przysparzało użytkownikowi niepotrzebnych problemów już podczas transportu i przechowywania należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia struktury materiału oraz zapobiegnie jego deformacji. Warto także podkreślić, że prawidłowy transport blachy i jej właściwe przechowywanie przed montażem jest warunkiem pozytywnego rozpatrzenia gwarancji. Właśnie z tego względu stworzyliśmy poradnik, który w prosty sposób wyjaśni Wam, jak prawidłowo wykonać te czynności.

Prawidłowy rozładunek blachy trapezowej

Zacznijmy od rozładunku. Zalecamy wykorzystanie do tego celu zawiesi pasowych lub wózków widłowych z rozstawem wideł minimum 150 cm. Należy pamiętać, że podczas rozładunku materiały muszą być zabezpieczone przed porysowaniem oraz możliwością powstania wgnieceń. W przypadku, gdy nie dysponujecie wymienionymi wyżej urządzeniami jedyną opcją pozostaje rozładunek ręczny. Niezbędna będzie obecność 4 osób. Na 1 metr bieżący arkusza powinna przypadać minimum 1 osoba. Arkusze należy przenosić pionowo. Zapobiegnie to odkształceniom materiału.

Jak długo można przechowywać blachę po rozładunku?

Skoro kwestię rozładunku już omówiliśmy, czas wyjaśnić prawidłowy sposób przechowywania blachy. Fabryczne opakowanie służy jedynie do zabezpieczenia blachy na czas transportu i krótkotrwałego składowania. Blachy ocynkowane i alucynk w fabrycznych opakowaniach mogą być składowane maksymalnie 2 dni od momentu dostarczenia. Z kolei blachy powlekane mogą być przechowywane w fabrycznym opakowaniu przez 3 tygodnie. Przed upływem tego terminu wszystkie blachy muszą być wyjęte z opakowań oraz wysuszone. Blachy ocynkowane oraz alucynk dodatkowo muszą zostać zabezpieczone warstwą oleju konserwującego.

 

Jak prawidłowo przechowywać blachę przez dłuższy czas?

Często zachodzi konieczność przechowywania blachy przez dłuższy czas. Wówczas wszystkie arkusze muszą zostać ułożone pod kątem minimum 3 stopni w zamkniętym pomieszczeniu na suchych drewnianych podkładkach znajdujących się minimum 20 cm od podłoża. Każdy arkusz musi być przełożony suchymi listewkami drewnianymi zapewniającymi swobodną cyrkulację powietrza. Tak zabezpieczone blachy mogą być składowane maksymalnie 6 miesięcy od daty produkcji. Blachy w pakietach i kręgach nie mogą być przechowywane na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci i zmiennych temperatur.

W jakich warunkach powinny być przechowywane blachy?

Warunki, w jakich przechowywana jest blacha mają duży wpływ na jej trwałość. Nie wolno składować ich w pobliżu nawozów, kwasów i innych agresywnych substancji.

Prawidłowe przechowywanie blach foliowanych

Przechowując blachę foliowaną należy zadbać o ochronę materiału przed wilgocią. W przypadku zawilgocenia folia ochronna musi zostać natychmiast zdjęta. Blachy foliowane mogą być składowane maksymalnie przez 3 miesiące w suchym, zamkniętym pomieszczeniu, które chroni przed wpływem promieniowania świetlnego. Użytkownik musi koniecznie usunąć folię ochronną przed montażem blachy.

Podsumowanie

Transport i przechowywanie blachy powinny się odbywać z zachowaniem opisanych przez nas zasad. Należy pamiętać, że przechowywanie blachy przez dłuższy czas powinno się odbywać w zamkniętych pomieszczeniach, odizolowanych od wpływu czynników zewnętrznych. Destrukcyjny wpływ na blachę ma w szczególności wilgoć i promienie słoneczne. Niespełnienie tych wymogów będzie skutkowało krótszą trwałością materiału oraz utratą gwarancji. Warto pamiętać, że w tym artykule przedstawiliśmy ogólne wytyczne przechowywania blachy. Maksymalny czas składowania poszczególnych modeli blach może się różnić między sobą. Zawsze należy zapoznać się z wytycznymi producenta dotyczącymi danego gatunku blachy.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.