Jak interpretować oznaczenia blach trapezowych?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Oznaczenia blach trapezowych i związana z nimi terminologia są w większości przypadków uniwersalne, stosowane przez wszystkich producentów. Znając je, bez trudu zidentyfikujesz poszukiwany typ blachy i właściwie zinterpretujesz opis parametrów technicznych. Zapraszamy na syntetyczny przegląd symboli i oznaczeń blach trapezowych.

dom

Jak czytać oznaczenie wysokości profilu blachy trapezowej?

Nazwa blachy trapezowej pochodzi od kształtu przetłoczenia: na przekroju profile mają formę trapezu. Jego wysokość jest oznaczana literą „T” i odpowiednią liczbą. Na przykład blacha trapezowa T-8 ma przetłoczenie wysokie na 8 mm, a blacha T-35 na 35 mm. Jest to najważniejszy parametr, który decyduje o zastosowaniu blachy:

  • T-3, T-7, T-8 – blachy trapezowe o niskim profilu przeznaczone na elewacje, podbitki, obróbki kominów;
  • T-14, T-18 – średniej wysokości profile kwalifikują blachę do krycia domów jednorodzinnych, zabudowań gospodarczych i produkcji przęseł ogrodzeniowych;
  • T-35, T-55 – typy blachy używane do krycia i budowy wielkopowierzchniowych magazynów, hal i obiektów przemysłowych, a także ogrodzeń.

„T” jest oficjalnym oznaczeniem stali na wyroby walcowane z blachy ocynkowanej, zgodnie z normą PN-EN 10027. Ponadto można spotkać litery E (economic) i N (normal). Służą one do odróżnienia dwóch blach o tej samej wysokości profilu, lecz różniących się liczbą przetłoczeń, a w efekcie szerokością arkusza.

Trapez

Czym różni się szerokość całkowita od szerokości użytkowej blachy trapezowej?

Wysokość profilu nie jest jedyną istotną informacją na temat formy blachy trapezowej. W specyfikacji znajdziesz kilka innych parametrów:

  • szerokość wsadu – szerokość blachy przed przetłoczeniem (profilowaniem);
  • szerokość całkowita – szerokość arkusza blachy po profilowaniu; 
  • szerokość użytkowa – blacha trapezowa jest układana z zakładem, dlatego jej szerokość użytkowa jest mniejsza od szerokości całkowitej.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem blachy trapezowej, skontaktuj się z wybranym punktem sprzedaży produktów Hanbud. Przy okazji możesz zamówić bezpłatną wycenę materiału, którego potrzebujesz do pokrycia swojego dachu. Czekamy na telefon!

Trapez

Wyceń online blachę trapezową

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.