Czym ocieplać dach?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Czym ocieplić dach? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, a samo zagadnienie spędza sen z powiek wielu inwestorom. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną i nie ma w tym nic dziwnego. Jest niepalna, lekka, wykazuje dobre właściwości izolacyjne, a do tego przepuszcza parę wodną, zapobiegając tym samym powstawaniu wilgoci. Ponadto izoluje akustycznie i dobrze wypełnia miejsce pomiędzy krokwiami. Oprócz tego z powodzeniem wykorzystuje się piankę poliuretanową, a także styropian. Niektóre metody ocieplania (nakrokwiowa) przewidują również płytki izolacyjne, które obecnie są jednymi z bardziej zaawansowanych produktów sprawdzających się w przypadku wielu rodzajów pokrycia dachowego.

dom

Ocieplenie dachu styropianem

Do ocieplania poddasza powszechnie stosuje się styropian, a dokładniej płytki styropianowe. Te przystosowane do dachu różnią się od tych do ścian, ponieważ mają podłużne nacięcia w celu zwiększenia elastyczności. Styropian wykazuje dobrą izolację termiczną, jest dość twardy, nie chłonie wody. Sprawdza się do ocieplania podkrokwiowego, jednak należy liczyć się z tym, że obniża sufit o kilka centymetrów.

Ocieplenie dachu pianką poliuretanową

Jeśli chodzi o piankę poliuretanową, stosowana jest przede wszystkim w nowoczesnym budownictwie – nie tylko do ocieplenia dachu, ale również izolacji fundamentów. Pianka jest materiałem wykonywanym na miejscu budowy za pomocą specjalnego agregatu. Nakłada się ją natryskowo, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wynajęciem specjalnej ekipy. Z pomocą pianki PUR ocieplenie wykonuje się niezwykle szybko – poddasze użytkowe o powierzchni 120 m2 wymaga zaledwie kilku godzin na wykonanie izolacji.

Tradycyjne ocieplenie wełną

Wykorzystywana do ociepleń wełna mineralna dzieli się na skalną i szklaną. Wełna skalna produkowana jest z bazaltu, dolomitu, gabro, brykietu mineralnego bądź kruszywa wapiennego. Wybrany składnik jest przetapiany, co umożliwia procesy jego rozwłóknienia. Oczywiście do samych włókien dodawane są różnego rodzaju ulepszacze, między innymi żywice. Dzięki nim możliwe jest uformowanie konkretnych produktów jak płyty czy maty wełniane. Wełna szklana natomiast produkowana jest z piasku kwarcowego, jednak proces jej wytwarzania jest zbliżony do skalnej. Obydwie wełny mają podobne właściwości paroprzepuszczalne, jednak szklana nieco lepiej izoluje, a także jest lżejsza i bardziej sprężysta.

Metody ocieplania dachu

Osoby, które planują ocieplenie dachu, powinny w pierwszej kolejności poważnie zastanowić się nad tym, jakie ocieplenie wybrać. Obecnie najpopularniejsze jest ocieplenie międzykrokwiowe i nakrokwiowe. Oba rozwiązania wykorzystują inne materiały, a także mają swoje wady i zalety.

  • Izolacja międzykrokwiowa jest najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą wykonywania izolacji, w której wykorzystuje się – jak sama nazwa wskazuje – przestrzenie między krokwiami. Układa się w nich zazwyczaj wełnę mineralną. Niestety, metoda ta ma jedną podstawową wadę – na powierzchni krokwi tworzą się mostki cieplne. Aby wyeliminować to zjawisko, najczęściej dokłada się wełny lub styropianu w warstwie izolacyjnej.
  • Izolacja nakrokwiowa natomiast powoli wypiera międzykrokwiową. Następuje tutaj zamiana wełny mineralnej na płytki izolacyjne układane na krokwiach lub deskowaniu. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Izolacja ta charakteryzuje się wysoką odpornością na nacisk, działanie substancji chemicznych, a także wysoką trwałością.

Membrana, papa czy folia paroprzepuszczalna?

Od materiałów użytych do wstępnego krycia zależy sposób ułożenia ocieplenia pod połacią dachu. W tym celu stosuje się membrany, papę lub folię niskoparoprzepuszczalną.

  • Membrana, czyli folia wysokoparoprzepuszczalna, ma za zadanie chronić ocieplenie przed wilgocią z zewnątrz i odprowadzać nagromadzoną wewnątrz parę wodną. Ocieplenie układa się ściśle do folii, jednak nie można go do niej dopychać. W przeciwnym wypadku pokrycie dachowe podczas wysokich temperatur będzie mogło uszkodzić membranę.
  • Natomiast w przypadku papy lub folii niskoparoprzepuszalnej należy pozostawić ok. 3,5 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną a folią, bądź wełną a poszyciem. Brak szczeliny skutkuje skraplaniem się na wewnętrznej stronie folii lub deskowania wody, co łatwo może doprowadzić do zawilgocenia pomieszczenia, powstawania pleśni, zniszczenia krokwi, czy też pokrycia. Często wilgoć jest na tyle duża, że całe pokrycie dachowe trzeba układać praktycznie od podstaw. 

Jak ocieplić płaski dach?

Blacha trapezowa, grająca pierwsze skrzypce na modernistycznych budynkach bryłowych, prezentuje się estetycznie i niezwykle nowocześnie. Jednak ocieplenie nowoczesnych płaskich dachów sprawia dekarzom wiele trudności. Aby pokrycie było trwałe i wytrzymałe, każdą z jego warstw należy wybrać w sposób przemyślany. Trzeba również pamiętać o odpowiednim odprowadzeniu wody, a także zaplanowaniu możliwości usunięcia śniegu i lodu z pokrycia. W ocieplaniu płaskiego dachu ogromną rolę odgrywa wybór paroizolacji, warstwy izolacyjnej, a także dopasowania odpowiedniego pokrycia. Jeśli chodzi o izolację termiczną, bardzo często sięga się po wełnę mineralną. Szczególnie gdy dach stanowi konstrukcję wentylowaną. Jest to o tyle istotne, ponieważ oprócz izolacji cieplnej, zapewnia ona również akustyczną.

O czym warto pamiętać?

O czym warto pamiętać, ocieplając dach? Bez względu na jego rodzaj, kształt, pokrycia czy pochylenie, należy brać pod uwagę trzy podstawowe czynniki:

  • wentylację – już na etapie projektowania pokrycia należy pamiętać, że ma ona ogromne znaczenie w ocieplaniu dachu, zapobieganiu strat ciepła, a także odparowywaniu skroplin,
  • ciągłość izolacji – ocieplenie musi być układane bez szczelin i przerw, powinno w sposób ciągły pokrywać całe połacie,
  • właściwe połączenie płyt gipsowo-kartonowych ze ścianą – aby zapobiec powstawaniu miejsc łączenie płyt ze ścianą, warto wykonać połączenie ślizgowe i pokryć je masą szpachlową.
dom

Podsumowanie

Poprawne ocieplenie dachu ma ogromny wpływ na izolację termiczną i akustyczną. Wybór odpowiednich materiałów odgrywa tutaj kluczową rolę. Za najlepsze metody ocieplania dachu uznaje się ocieplanie pianką poliuretanową, bądź wełną mineralną. Obydwa mają dość wysoki współczynnik przenikania ciepła i są trwałe. Natomiast podstawowe różnice między produktami widoczne są w palności i ciężarze. Pianka jest o wiele lżejsza, jednak to właśnie wełna mineralna charakteryzuje się niepalnością. Ocieplenie wełną jest również tańsze, choć pianka wygrywa na szybkości realizowania całego przedsięwzięcia. Warto również pamiętać, że aby ocieplenie w ogóle zdało egzamin – musi być wykonane przez profesjonalistów.

szara elewacja

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produkty Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.