• HANBUD
  • $
  • Blog
  • $
  • Czy pokrycie z blachy nie przeciąża więźby dachowej?

Czy pokrycie z blachy nie przeciąża więźby dachowej?

Ponad 25 lat działalności
200 pracowników
3000 odbiorców w całej Europie

Więźba dachowa musi być dostosowana do rodzaju i wagi użytych materiałów pokryciowych. Czy wiesz, ile waży metr kwadratowy dachówki ceramicznej, a ile blachodachówki? Zastanawiasz się, czy pokrycia z blachy mogą przeciążyć konstrukcję dachu? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. 

dach

Ile ważą pokrycia dachowe?

Waga pokrycia dachowego jest niezwykle ważna w kontekście bezpieczeństwa użytkowania budynków. Zbyt delikatna więźba może ulegać odkształceniom pod naporem wiatru, deszczu i śniegu. Aby optymalnie dopasować wymiary elementów konstrukcyjnych, poznaj wagę różnych rodzajów pokryć:

  • dachówka – betonowa waży około 40 kg/m2, natomiast ceramiczna nawet 70 kg/m2, do czego należy doliczyć wagę rusztu z łat i kontrłat, czyli około 15 kg/m2;
  • blacha – waga różnych pokryć z blachy stalowej (blachodachówka, blacha trapezowa, panele na rąbek) mieści się w granicach od kilku do maksymalnie 10 kg/m2, co wraz z rusztem daje 20-25 kg/m2,
  • papa i gonty bitumiczne – ich ciężar to 8-10 kg/m2, jednak wymagają pełnego deskowania, które waży około 30 kg/m2.
dach

Które pokrycie najmniej obciąża więźbę dachową? 

Z przedstawionego wyżej zestawienia wynika, że zdecydowanie największą wagę mają dachówki. Natomiast pokrycia z blachy najmniej obciążają więźbę dachową. Dlatego możesz użyć elementów konstrukcyjnych o mniejszym przekroju poprzecznym. Blacha jest też optymalnym wyborem przy wymianie starego pokrycia, bo zazwyczaj nie wymaga wzmocnienia konstrukcji dachu. Dzięki temu zmniejszysz koszty renowacji i budowy dachów, bez obniżania standardów bezpieczeństwa.

Jeżeli potrzebujesz merytorycznego wsparcia przy wyborze pokrycia z blachy, zapraszamy do kontaktu z naszymi oddziałami i punktami sprzedaży. Udzielimy praktycznych porad i przygotujemy bezpłatną wycenę.

dom

Wyceń online pokrycie dachowe

Przekonaj się ile możesz zaoszczędzić wybierając produky Hanbud. Wypełnij i wyślij formularz już teraz.

Sprawdź artykuły poradnikowe

Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.

Zobacz nasze katalogi produktowe

Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.

Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń

Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.