Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Najlepsze pomysły
Podmurówka to popularne rozwiązanie podczas budowy ogrodzeń – ze względu na stabilność i trwałość. Co, jednak jeśli szukasz tańszego i szybszego w realizacji rozwiązania? Wtedy powinieneś zdecydować się na alternatywne opcje. Przyjrzyj się, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie dobrze się sprawdzi, a nawet umożliwi Ci samodzielny montaż ogrodzenia.

8 pomysłów, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie
W zależności od rodzaju ogrodzenia, swojego budżetu czy też sposobu montażu możesz zdecydować się na alternatywne rozwiązanie, a nie na podmurówkę. Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Możesz postawić na jedną z 8 proponowanych przez nas opcji.
Palisada granitowa
Szukasz eleganckiej i wytrzymałej alternatywy dla podmurówki? Świetnie sprawdzi się palisada granitowa, która zachwyca naturalnym wyglądem i szerokim zastosowaniem. Rewelacyjnie sprawdza się przy ogrodzeniach drewnianych, metalowych i gabionowych.
Zaletą palisady granitowej jest wysoka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Pionowy montaż palisad skutecznie też zabezpiecza przed osuwaniem się ziemi. Dlatego niekiedy jest to nawet lepsze rozwiązanie w porównaniu do podmurówki – np. w przypadku nierównego terenu, ponieważ palisadę można łatwo dostosować do ukształtowania gruntu.
Do wyboru masz wiele różnych kolorów czy wysokości palisad, więc z łatwością dopasujesz je do designu ogrodzenia, domu, parkingu itp.
Bloczki łupane
Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Kolejną dobrą opcją są bloczki łupane, które zachwycają nowoczesnym, a przy tym dekoracyjnym wyglądem. Będą pięknie prezentowały się w towarzystwie murowanego i metalowego ogrodzenia ze względu na imitację naturalnego kamienia, co dodatkowo dodaje prestiżu każdej posesji.
Bloczki łupane są łatwe w montażu i nie wymagają skomplikowanego przygotowania lub fundamentowania, dlatego też mogą generować niższe koszty w porównaniu do podmurówki. Zaletą jest także modułowa konstrukcja, umożliwiająca szybkie i precyzyjne układanie. Bloczki świetnie sprawdzą się na nierównych terenach, gdyż tworzą stabilną podstawę.
Kosze gabionowe
Czas na kolejne modne i naprawdę estetyczne rozwiązanie, czyli kosze gabionowe. Jeśli zależy Ci na podkreśleniu nowoczesnego lub loftowego stylu domu czy też ogrodzenia, powinieneś zdecydować się właśnie na tę opcję. Będą doskonale prezentowały się w towarzystwie stalowych i drewnianych ogrodzeń, ale nie tylko wygląd gabionowych koszy zachęca do ich wyboru. Zwróć również uwagę na ich trwałość. Dzięki temu, że są wypełnione kamieniami, świetnie stabilizują teren i chronią ogrodzenie przed podmyciem.
Kosze gabionowe to idealna opcja, jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów i czasu montażu, ponieważ nie wymagają fundamentów, są łatwe w instalacji i dopasowują się do każdego rodzaju terenu.
W porównaniu do podmurówki podmurówką są bardziej elastyczne w aranżacji, a jednocześnie niezwykle solidne.
Kostka brukowa z obrzeżami i kamieniami
Jeśli chcesz wiedzieć, co wybrać zamiast podmurówki pod ogrodzenie, powinieneś również zwrócić uwagę na kostkę brukową połączoną z obrzeżami i kamieniami. To idealna opcja, jeśli szukasz efektownego rozwiązania, idealnego przy ogrodzeniach drewnianych, metalowych lub panelowych.
Podstawa z kostki brukowej tworzy stabilną podstawę, zapobiega też rozrostowi trawy wzdłuż linii ogrodzenia. Atutem jest także łatwy montaż i możliwość układania na różnych rodzajach gruntu.
Dodatek obrzeży jest bardzo ważny, ponieważ ułatwia utrzymanie porządku, a wypełnienie przestrzeni kamieniami poprawia drenaż i podkreśla nowoczesny lub klasyczny design ogrodzenia.
Zazwyczaj na kostkę brukową z obrzeżami i kamieniami decydują się osoby, którym zależy na uniwersalnym, a także łatwym i szybkim w montażu rozwiązaniu.
Metalowe panele
Podmurówkę możesz zastąpić metalowymi panelami – to minimalistyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które doskonale pasuje do nowoczesnych ogrodzeń modułowych. Takie panele są lekkie, trwałe i odporne na korozję, nie wymagają również fundamentów i skomplikowanego montażu. Konstrukcja jest też stabilna i trwała.
Metalowe panele zapewniają możliwość malowania proszkowego, co ułatwia dopasowanie koloru do ogrodzenia. Wybierz to rozwiązanie zamiast podmurówki, jeśli zależy Ci na mobilności, a w przyszłości planujesz demontaż ogrodzenia.
Kute ogrodzenie
Eleganckie, trwałe i ponadczasowe kute ogrodzenie to strzał w dziesiątkę, jeśli szukasz solidnej alternatywy dla podmurówki. To opcja, która perfekcyjnie prezentuje się zarówno w klasycznych, jak i retro czy też stylizowanych posesjach. Wysoka solidność materiału sprawia również, że nie jest konieczna podmurówka – wystarczy stabilny montaż słupków.
Kute ogrodzenie jest odporne na warunki atmosferyczne, a poza tym nie wymaga prac ziemnych, co zmniejsza koszty i czas budowy. Wygląd takiego ogrodzenia optycznie powiększa przestrzeń, co sprawia, że posesja wygląda luksusowo, lekko i przestronnie, a przy tym przyciąga spojrzenia.
Żwir lub kora
Żwir lub kora to naturalne i ekologiczne rozwiązania, które świetnie sprawdzają się wokół domów w stylu klasycznym i rustykalnym. Ułożenie kory czy też żwiru to dobry sposób na poradzenie sobie z problemem zarastania trawy, poprawia również drenaż terenu.
Zaletą tego rozwiązania jest łatwy i szybki montaż – wystarczy, że wysypiesz wybrany materiał, może też zdecydować się na kolor dopasowany do innych elementów ogrodu. To dobra alternatywa dla podmurówki, ponieważ jest tania i przyjazna dla środowiska. Poza tym pięknie prezentuje się w towarzystwie drewnianego ogrodzenia.
Kiedy warto szukać alternatywy do podmurówki pod ogrodzenie?
Nie na każdej posesji warto zastosować podmurówkę pod ogrodzenie – szczególnie wtedy, gdy chcesz ograniczyć koszty czy też zależy Ci na zamontowaniu bardziej mobilnego rozwiązania. Sprawdź, kiedy warto szukać alternatywy dla podmurówki pod ogrodzenie.
- Ograniczony budżet – możesz znacznie zmniejszyć koszty budowy, jeśli zdecydujesz się na inne rozwiązania niż podmurówka. Dobrymi alternatywami są siatki cieniujące, żwir lub kosze gabionowe.
- Nierówny teren – jeśli chcesz ustawić ogrodzenie na nierównym np. górzystym terenie, lepiej sprawdzą się bardziej elastyczne opcje np. palisady granitowe lub gabiony, ponieważ świetnie dopasowują się do ukształtowania gruntu.
- Budowa tymczasowego ogrodzenia – nie inwestuj wtedy dużych kwot pieniędzy w podmurówkę, tylko zdecyduj się na mobilne konstrukcje, które nie wymagają fundamentów i umożliwiają łatwy demontaż. Przykładem może być kora, żwir i siatka cieniująca.
- Dopasowanie do stylu budynku – zamiast podmurówki pod ogrodzenie możesz wybrać opcje, które lepiej podkreślają estetykę budynku. Do nowoczesnych i loftowych przestrzeni idealnie nadają się bloczki łupane, a do klasycznych domów kute ogrodzenie. Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, dobrze sprawdzą się gabiony.
Podsumowanie – Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Najlepsze pomysły
Podmurówka to tylko jedna z wielu opcji stabilizacji ogrodzenia. Do wyboru masz również atrakcyjne wizualnie, stabilne, a często również tańsze opcje. Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Wśród najlepszych alternatyw znajdują się:
- siatki cieniujące,
- kute ogrodzenie,
- żwir lub kora,
- bloczki łupkowe,
- kosze gabionowe i wiele innych.
Najlepiej, jeśli podczas podejmowania decyzji weźmiesz pod uwagę charakter projektu, ukształtowanie terenu, budżet, a także to, czy zależy Ci na stałym, czy mobilnym ogrodzeniu. Dzięki temu postawisz na dobrą alternatywę podmurówki pod ogrodzenie.
Sprawdź artykuły poradnikowe
Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych artykułów dotyczących wyboru pokrycia dachowego, jego prawidłowego montażu oraz konserwacji. Wszystkie teksty przygotowane zostały przez specjalistów z danej dziedziny.
Zobacz nasze katalogi produktowe
Katalogi produktowe prezentują pokrycia dachowe, sztachety metalowe, billboardy oraz profile do płyt gipsowo-kartonowych dostępne w ofercie Hanbud. Wszystkie pliki dostępne są w formacie PDF. Zachęcamy do pobierania.
Instrukcje montażu pokryć dachowych i ogrodzeń
Dzięki przygotowanym przez nas instrukcjom montażu użytkownik jest w stanie samodzielnie wykonać pokrycie dachowe oraz ogrodzenie. Wszystkie materiały napisane zostały prostym językiem, zawierają także czytelne schematy.